Θρύλε... θρύλε... κύπελλο

Παρέμεινε στο κόλπο για έξοδο στην Ευρώπη… με γκολ του Ζαμπάλα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου πήρε σήμερα το ΑΠΟΕΛ, που ως τυπικά φιλοξενούμενο, κέρδισε την Ομόνοια με 1-0. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημειώθηκε από τον Ζαμπάλα (80’) και σε συνδυασμό του ισόπαλου 1-1, που έφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο παιχνίδι, οι «γαλαζοκίτρινοι» συνεχίζουν να ελπίζουν για έξοδο στην Ευρώπη μέσω της κατάκτησης του κυπέλλου!

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερο ήταν στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ, που κράτησε περισσότερο μπάλα και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Σε παθητικό ρόλο αρκέστηκε η Ομόνοια, στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των «γαλαζοκιτρίνων» ήρθε στο 13’, όταν ο Κλωναρίδης έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Ζαχίντ, ο οποίος εντός της μικρής περιοχής προσπάθησε να σκοράρει με προβολή, όμως ο Φαμπιάνο μπλόκαρε. Καλή άμυνα από τον Μαυρία που έβαλε δύσκολα στον Ζαχίντ.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα πολύ καλή ευκαιρία, καθώς ο Ενσούε έδωσε στον Ζαχίντ, ο οποίος ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε το σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο κατάφερε να αποκρούσει με υπερένταση.

Στο 24’ σημειώθηκε η πρώτη τελική για την Ομόνοια, αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίκο, ο Γκόμες έκανε το πλασέ στη κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Ουζόχο.

Το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαϊτίδη συνέχισε να υπερέχει και στο 26’ έχασε νέα κλασική ευκαιρία. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ενσούε έπιασε τη κεφαλιά, αλλά ο Τζιωνής έδιωξε πάνω στην γραμμή. Στη συνέχεια της φάσης ο Κλωναρίδης έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο φώναξε εκ νέου παρών.

Στο 33’ ο Τζιωνής έδιωξε για δεύτερη φορά τη μπάλα πάνω στην γραμμή και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως σε αυτή τη φάση η κεφαλιά έγινε από τον Σάντος.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ επικίνδυνο στις στημένες φάσεις, καθώς πέρα από τις στιγμές που προαναφέρθηκαν, καταγράφηκαν άλλες δύο τελικές από πλευράς «γαλαζοκιτρίνων», έπειτα από άστοχες κεφαλιές που έκαναν οι Ενσούε και Σάντος, μετά από εκτελέσεις φάουλ.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ισορροπημένο ήταν στο μεγαλύτερο του μέρος το δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Ομόνοια ανέβασε στροφές, έγινε πιο απολιτική και αμυνόταν καλύτερα.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Τζιωνή στο 75’ να κάνει ένα διαγώνιο σουτ εντός περιοχής και να σημαδεύει το δοκάρι.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν όλο και περισσότερα ρίσκα, με σκοπό βέβαια να παραβιάσουν την εστία του Φαμπιάνο, κάτι που κατάφεραν τελικά στο 80’. Ο Ζαχίντ έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Κατσαντώνης έπιασε τη κεφαλιά, μια δεύτερη ο Λούφτνερ και η μπάλα έφτασε στον Ζαμπάλα, ο οποίος ανενόχλητος εντός περιοχής με σουτ στη κίνηση και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η Ομόνοια προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα και να πάρει το ματς στην παράταση, χωρίς αποτέλεσμα όμως και ως εκ τούτου οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να προκριθούν στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Highlight: Το γκολ του Ζαμπάλα που έδωσε την πολύ σημαντική πρόκριση στην ομάδα του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Κίκο (79' Λέζιακς), Γκόμες, Παναγιώτου (74' Κούσουλος), Τζιωνής, Μποτεάκ (74' Λοίζου), Παπουλής, Ντούρις.

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Ανουάρ (21' Λουντέμο), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι (77' Μπεν Σαχάρ), Κλωναρίδης (46' Κατσαντώνης), Ντονγκαλά (85' Ζόρζε), Γκάρνερ (85' Σατσιάς).

Σκόρερ: - / 80' Ζαμπάλα.

Κίτρινες: - / 60' Βινίσιους.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.