Δόξα - Ερμής 2-1: Είχε την ουσία η Δόξα

Σημαντική νίκη για την Δόξα

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι η Δόξα κατάφερε να επικρατήσει του Ερμή με 2-1. Η ομάδα του Χατζηλούκα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο ο Ερμής ήταν πιο δυνατός. Βέβαια η Δόξα ήταν ουσιαστική. Συνολικά η Δόξα έγραψε 4 τελικές και σημείωσε 2 τέρματα. Σκόρερ για την Δόξα ο Παπαφώτης και ο Γκομες, ενώ για τον Ερμή σκόραρε ο Τσούμου.

Α’ ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δυο ομάδες. Δόξα και Ερμής είχαν όρεξη για να βγουν μπροστά όμως παράλληλα έβλεπαν και τους χώρους στην άμυνα τους. Στο 10’ καταγράφηκε η πρώτη τελική φάση και μάλιστα ήταν και τέρμα. Ο Λουίς Κάρλος έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή του Ερμή, έδωσε δίπλα στον Κένιντι και αυτός με τη σειρά του πιο δίπλα στον αμαρκάριστο Παπαφώτη που με ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0 για την Δόξα. Ο Ερμής πάντως έψαξε την ισοφάριση. Ανέβασε στροφές και κέρδισε μέτρα μετά το τέρμα του Παπαφώτη. Στο 20’ μάλιστα, ο Ερμής κατάφερε να βρει στο δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν ο Άλεξ Κωνσταντίνου ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο του από αριστερά, έκανε μια έξυπνη συρτή μπαλιά και ο Τσούμου με ωραία προβολή έγραψε το 1-1. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο και οι δυο ομάδες έψαχναν το δεύτερο τέρμα, κυρίως με ατομικές ενέργειες, όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν καταγράφηκε άλλη τελική προσπάθεια με εξαίρεση μια φάση διαρκείας στο 44’ για τον Ερμή. Ο Κωνσταντίνου έκανε την μπαλιά, ο Ιγνάτοβιτς το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Πίντο, με τον διαιτητή να λέει όχι σε πέναλτι που ζήτησαν οι παίκτες του Ερμή, και στη συνέχεια ο Τσούμου στην περιοχή δεν κατάφερε να βρει το χώρο που ήθελε για να σουτάρει.

Β’ ημίχρονο

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Στο 47’ ο Μαρτίνιουκ έκανε ένα δυνατό σουτ από απόσταση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Η απάντηση της Δόξας ήρθε δυο λεπτά αργότερα, όταν έπειτα από μπαλιά του Ιωάννου ο Ταραλίδης στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα προς την εστία του, όμως ο Νόβακ μάζεψε σταθερά. Στο 56’ ο Μαρτίνιουκ εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλή θέση και υποχρέωσε τον Γκρεμσλ σε μια πολύ καλή και σημαντική απόκρουση. Στο 63’ σε μια αντεπίθεση της Δόξας ο Ζατλ βρέθηκε τετ – α – τετ με τον Νόβακ, όμως ο πορτιέρο του Ερμή βγήκε πολύ γρήγορα και έκλεισε εντυπωσιακά τον χώρο της εστίας του. Στο 70’ ο Φοφανά πάτησε στην περιοχή της Δόξας, έκανε το γύρισμα, ο Ζαχάρια το σουτ και η μπάλα πέρασε έξω. Κόντρα στην ροή του αγώνα πάντως, στο 80’ η Δόξα κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκομες ο οποίος ήταν εύστοχος και έγραψε το 2-1. Στο 84’ ο Κωνσταντίνου πάτησε περιοχή, έκανε το οουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Παρόλο που ο Ερμής είχε κλείσει την Δόξα στο μισό της γήπεδο δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι η Δόξα κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους πολύτιμους 3 βαθμούς.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ρεδόνδο, Παπαφώτης, Κάρλος, Κένιντι, Πίντο, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζατλ, Ενινφούλ

Ερμής: Νόβακ, Σανδραδέλης, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης, Ιγνάτοβιτς, Μαρτίνιουκ, Ζαχάρια, Πατσέκο, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Γκονσάλβες