«Διπλό» ελπίδας για Δόξα

Μεγάλη νίκη για τη Δόξα με 1-0 εκτός έδρας κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, μένοντας ζωντανή στην μάχη παραμονής

Νίκη ελπίδας για την Δοξα που επικράτησε εκτός εδρας της Νέας Σαλαμίνας με 1-0 , στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι αουτ. Με την νίκη αυτή ξεκόλλησε για πρώτη φορά από τον πατώ της βαθμολογίας. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση ήρθε στο 85ο λεπτό από αυτογκόλ του Μελίσσα σε ένα μέλλε στην περιοχή του. Η Νέα Σαλαμίνα είχε τρία δοκάρια.

Α΄ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για την ομάδα της Δόξας με κεφαλιά του Ναμπί αλλά το γκολ δεν μέτρησε μέσο VAR λόγω οφσάιντ.

Από το 10ο λεπτό και μέτα η γηπεδούχοι ανέλαβαν την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να απειλήσουν την εστία του Αντωνίου. Στο 26ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία οπου από σέντρα του Νάρσινγκ ο Μιγκελίτο πηρέ το κεφάλι εντός περιοχής αλλά η μπάλα κτύπησε το οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως βγήκε έξω.

Από τα μέσα του ημίχρονου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατά πολύ. Η Δόξα στο τέλος του πρώτου μέρους ανέβηκε ψάχνοντας το γκολ αλλά δεν απείλησε την εστία του Μελίσσα. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε όπως το πρώτο αλλά για την Σαλαμίνα αυτή την φορά. Μόλις στο 46ο λεπτό ο Ντουρμισάι έχασε κλασική ευκαιρία οπου με σουτ του εντός της μικρής περιοχής της αντίπαλης ομάδας, σημάδεψε το καθετο δοκάρι.

Στο 52ο λεπτό ο Τάντι σκόραρε από πολύ κοντά, αλλά ούτε και αυτό μέτρησε λόγω οφσάιντ. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάποια καλή φάση στην αναμέτρηση.

Για να φτάσουμε στο 85ο λεπτό οπου η ομάδα της Δόξας βρέθηκε μπροστά στο σκορ μέτα από ένα χαμό που έγινε στην περιοχή της Σαλαμίνας και με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να στέλνει την μπάλα στα δικά του δίχτυα.

Ο Αντωνίου είπε ένα μεγάλο όχι στον Κουζμάνοβιτς στο 96ο λεπτό . Έτσι η Δόξα θα πάρει μια χρυσή νίκη με 1-0 για την συνέχεια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, (57. Γιάνγκα ) Φερνάντες, ( 80. Κονέ) Καρλίτος, (68. Κουζμάνοβιτς) Γκουανίνι, Οφόρι, Κατσιάρης (46. Μπεχαράνο)

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Κουζμάνοβιτς, Μπεχαράνο, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Γιάνγκα, Ντιακιτέ, Κορόμα

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, (80 Προβυδάκης) Τρούγιτς, Ναμπί, ( 73. Σαντίκ) Βελκόφσκι, ( 80 Χάνι) Αλσέους,(89. Φοφανά) Αντωνιάδης, Β. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε ( 89. Μέσκα)

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Προβυδάκης, Αντουί, Μέσκα, Χάνι

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Piccinini Marco (ΙΤΑΛΙΑ)
Σκόρερ: - / Μελίσσας (Α)
Κίτρινες:  Σεργίου, Γκουανίνι, / -