Της έκλεισε το σπίτι… και την «ντρίμπλαρε»! (vid)

Διπλό αναπτέρωσης ελπίδων για τον Οθέλλο… κόντρα στη Δόξα

Ένα πολύτιμο διπλό κόντρα στην Δόξα πήρε ο Οθέλλος, που στο πλαίσιο της 6ης Αγωνιστικής των πλέι αουτ κέρδισε στην Περιστερώνα με 1-0. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Αθηαίνου ο Σούτο στο 9ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή έφτασε τους 23 βαθμούς και μείωσε στους πέντε βαθμούς από την 12η Καρμιώτισσα, έχοντας όμως αγώνα περισσότερο. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στους 22 βαθμούς και έπεσε στην 13η θέση

Α΄ Ημίχρονο

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε καλυτέρα στην αναμέτρηση προσπαθώντας να βρει τις ευκαιρίες που θα την έφερναν μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο ο Οθέλλος ήταν εκείνος που κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 9ο λεπτό η ομάδα του Κώστα Σακκά βγήκε στην κόντρα και με τον Σούτο να τελειώνει υποδειγματικά την φάση με ωραίο σουτ εντός περιοχής… ευτύχισε να πάρει προβάδισμα.

Ακολούθως, αν και η Δόξα ανέβασε στροφές, δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Αντίθετα, ο Οθέλλος ήταν που έφτασε πιο κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, με τον Ναρντίνι να σουτάρει εντός περιοχής στο 20’ και τον Αντωνίου να αποκρούει.

Ο Κύπριος κίπερ απάντησε αρνητικά και στο 35ο λεπτό, όταν ο Πιχ επιχείρησε ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Η Δόξα μπήκε στην επανάληψη κρατώντας μπάλα, αλλά χωρίς να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία του Παναγιώτου.

Ο Αντωνίου κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι με νέα απόκρουσή σε σουτ του Πιχ στο 73ο λεπτό.

Επίσης, ο Κύπριος κίπερ έκανε ακόμη μια σωτήρια επέμβαση στο 79ο λεπτό σε σουτ του Μπραμπίγια.

Ο Οθέλλος κράτησε το προβάδισμα και πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη για την συνέχεια στην μάχη της παραμονής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα : Αντωνίου, Τρούγιτς, Ναμπί,(61. Σαντίκ) Βελκόφσκι, Αλσέους,(74. Μπάνια) Αντωνιάδης, Προβυδάκης, (46. Χάνι) Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ.,(46.Τραϊτσέφσκι)  Πούριτς, Ασάντε(74. Αντουί)

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου Π., Τάντι, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Αντουί, Χάνι, Μπάνια

Οθέλλος : Παναγιώτου, Σταμούλης, Γάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου,(72. Χατζηπασχάλης)  Σούτο, Μπραμπίγια, (82. Σλάβικ) Κατσιατή,(64. Σανγκαρέ) Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ (82. Κόπας)

Στον Πάγκο : Τζιακουρής, Μαλλουρή, Κυριάκου Κ., Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Κόπας, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Αντωνίου Μενέλαος
Σκόρερ: - / 9. Σούτο
Κίτρινες: Χ. Κυριάκου, Πούριτς,   / Ναρντίνι