Χαμένη η Δόξα… στο «Στάδιο Αλφαμέγα» (vid)

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ματς στη Λεμεσό, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καθόλου τους φιλοξενούμενους

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες, αλλά χωρίς γκολ, ΑΕΛ και Δόξα έμειναν στο ισόπαλο 0-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των Πλέι αουτ. Έτσι η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε στους 39 βαθμούς και η Δόξα στους 22 βαθμούς, παραμένοντας ωστόσο στο μείον έξι από τις θέσεις που οδηγούν στην παραμονή..

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλό ρυθμό, με την φιλοξενουμένη ομάδα να φτάνει κοντά στο γκολ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Ναμπί δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, με τον Ανέστη να απογειώνεται διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ απάντησε στις καλές ευκαιρίες με ένα σουτ του Τζάλμα στα όρια της περιοχής στο 8ο λεπτό με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην συνέχεια του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα έλεγξε το ρυθμό και στο 25ο λεπτό έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, έπειτα από προσωπική ενέργεια του Μορέιρα, ο οποίος άφησε εκτεθειμένη την αντίπαλη άμυνα.

Ωστόσο, ο Αντωνίου κατάφερε να αποκρούσει στο σουτ που επιχείρησε ο εξτρέμ της ΑΕΛ εντός περιοχής.

Ο Ανέστης στο 34ο λεπτό κράτησε την εστία του ανέπαφη, μετά από ένα ωραίο σουτ του Βαγγέλη Κυριάκου, εκτός περιοχής.

Η ομάδα της Λεμεσού έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μακρή να μην σημαδεύει σωστά σε κεφαλιά που επιχείρησε από πολύ κοντά

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή καταγράφηκε στο 44’, όταν ο Ανέστης έβγαλε απάντηση σε έναν «κεραυνό» που εξαπέλυσε μερικά μέτρα εκτός περιοχής ο Προβυδάκης.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο ισόπαλο 0-0.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς είχε τελειώσει το πρώτο μισό του αγώνα.

Η ΑΕΛ συνέχισε να υπερέχει στην κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις, ενώ έδωσε έμφαση σε παιχνίδι αντεπιθέσεων.

Δεν καταγράφηκαν πολλές αξιόλογες στιγμές στην επανάληψη, ωστόσο αναμφίβολα ξεχωρίζει το χαμένο τετ-α-τετ του Κα με τον Αντωνίου στο 72’, όπου ο κίπερ της Δόξας βγήκε νικητής.

Ο Κύπριος τερματοφύλακας κατάφερε να αποκρούσει και στο δυνατό σουτ του Τζάλμα, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά και στις καθυστερήσεις δεν είχαμε κάτι το αξιοσημείωτο, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΛ : Ανέστης, Μπάστο, Ανδρέου,(67. Κα) Παπαφώτης, Σρνιτς, Μορέιρα,(67. Μίντσεφ) Τσούκα,( 73. Φραντζής) Ντε Λούκας, Μακρής,(81. Σιλβέστρος) Τζάλμα, Θεμιστοκλέους.(73. Μέντοσα)

Στον πάγκο: Oλιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Μεντόσα, Μαρς, Σιλβέστρος, Μόρσαι, Μίντσεφ, Νεοφύτου, Κάνο, Κα, Γενεθλίου.

Δόξα : Αντωνίου, Τρούγιτς,(90. Σαντίκ) Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, (63. Αλσέους)  Βελκόφσκι,( 90. Μέσκα) Αντωνιάδης, Προβιδάκης, Ε.Κυριάκου, Χ.Κυριάκου,(46. Φοφανά) Πούριτς, Ασάντε.(80. Χάνι)

Στον πάγκο: Π.Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Αλσέους, Αντβί, Μέσκα, Χάνι

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: - / -
Κίτρινες: Τζάλμα, Παπαφώτης, Μεντόσα  / Τραϊτσέφσκι, Τρούγιτς, Αλσέους,