«Πλήγωσε» κι άλλο τη Δόξα… και τώρα Πάφος (vid)

Ο Απόλλωνας έφυγε με το διπλό (2-0) από την Περιστερώνα και έδειξε να είναι σε καλή κατάσταση ενόψει κυπέλλου

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Δόξας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι άουτ και την έφερε ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό μετά από 13 χρόνια. Σκόρερ για την ομάδα της Λεμεσού ο Κοστάκε στο 37’ και ο Πέρετζ στο 78’.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με λάθος στην άμυνα της Δόξας και σουτ του Κρμέντσικ, αλλά ο Αντωνίου του απάντησε αρνητικά.

Στην συνέχεια η Δόξα για ένα δεκάλεπτο έλεγχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο από το 10ο λεπτό και μετά ο Απόλλωνας ανέβηκε δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς όμως κάποια από αυτές να απειλήσει τον Αντωνίου.

Στο 23ο λεπτό ο Βαλμπουενά προσπάθησε να απειλήσει από μακριά με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Κύπριος κίπερ απέκρουσε την μπάλα.

Στο 32ο λεπτό η Δόξα σκόραρε με τον Τρούγιτς αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ εντός περιοχής από τον Κοστάκε, που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ακολούθως η φιλοξενουμένη ομάδα έλεγξε το υπέρ της προβάδισμα, με το 1-0 υπέρ του Απόλλωνα να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο μέρος, με τον Απόλλωνα να ελέγχει την αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες αλλά καμία από αυτές δεν απείλησε τις αντίπαλες εστίες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή χαμένη ευκαιρία στο 73ο λεπτό πρώτα με Μπακενγκά και στην συνέχεια με τον Άδωνη, αλλά ο Αντωνίου κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι και στις δύο φάσεις.

Στο 78ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο τέρμα δύο φορές αλλά την πρώτη ο Αντωνίου έσωσε την ομάδα του, ενώ στη δεύτερη ο Βαγγέλης Κυριάκου έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πέρετζ με ωραίο σουτ εντός περιοχής έκανε τα τέρματα της ομάδας του δύο.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει την Δόξα και στο 82ο λεπτό οι Μαλεκκίδης και Σπόλιαριτς προσπάθησαν με σουτ να σκοράρουν το 3ο τέρμα για την ομάδα τους αλλά ο κύπριος κίπερ είπε και στους δυο όχι.

Στην επόμενη φάση ήταν ο Αρτέαν που προσπάθησε να σκοράρει αλλά η μπάλα αυτή την φορά σε σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φάσεις για τον Απόλλωνα συνεχίστηκαν με σουτ του Μπακενγκά αλλά και πάλι ο MVP της Δόξας του απάντησε αρνητικά.

Ο Αντωνίου ήταν ο κύριος λόγος που το σκορ έμεινε σε χαμηλό αποτέλεσμα.

Έτσι ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 στέλνοντας την Δόξα πιο κοντά στην 2η κατηγορία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα : Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι,(59. Φοφανά) Αντενόν,(77. Προβυδάκης) Βελκόφσκι, Αλσέους,(59. Ναμπί) Αντωνιάδης, Β. Κυριάκου, Μέσκα,(59. Σαντί) Ασάντε(67. Χάνι)

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π. Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Ναμπί, Λοϊζίδης, Προβυδάκης, Χ. Κυριάκου, Χάνι

Απόλλων : Δημητρίου, Άδωνη, Κρμέντσικ,(46. Μπακενγκά ) Σάντος, (70. Πεϊμπέρνς) Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς,(81. Μαλεκκίδης) Αρτέαν, Βαλμπουενά,(53. Χάμπος) Κοστάκε, Κολ.(53. Πέρετζ)

Στον Πάγκο : Λέουβενμπεργκ, Λοΐζου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Μαλεκκίδης, Κυριάκου, Νταρίκουα, Φιλιώτης, Μάρκες, Μπακενγκά.

Διαιτητής : Αθανασίου Κυριάκος
VAR  :Αντωνίου Μενέλαος
Σκόρερ: - / 37. Κοστάκε, 79. Πέρετζ
Κίτρινες: Τάντι,Τρούγιτς, / Κολ, Άδωνη,