Σεφτέ στην Περιστερώνα (vid)

Πρώτο τρίποντο για την ΑΕΚ, που κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα με 2-0.

Νίκη ψυχολογίας για την ομάδα της ΑΕΚ που επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή». Τα γκολ για την ομάδα του Όλτρα σημειώσαν οι Πέρε Πονς και Φαράζ χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα τους.

Α Μέρος

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή» ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα.

Η πρώτη φάση στον αγώνα άνηκε στην Δόξα μετά απο εντυπωσιακό σουτ του Ναμπί στο 8ο λεπτό απο μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Η ΑΕΚ στην πρώτη της ουσιαστική φάση στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ μετά απο συστημένη σέντρα του Σάντσες που βρήκε τον ανενόχλητο Πέρε Πονς ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Σισκόφσκι.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι παρ' ολίγο να διπλασιάσουν τα γκολ τους αλλά η κεφαλιά του Σολ κτύπησε στο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Το γκολ έδωσε ηρεμία στους ποδοσφαιριστές του Όλτρα που έλεγχαν καλύτερα τον ρυθμό το παιχνίδιοθ μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β Μέρος

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 49ο λεπτό με τον Σάντος να βρίσκει τον χώρο και να κάνει το σουτ αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε .

Οι ποδοσφαιριστές του Όλτρα είχαν την κατοχή και έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού ενώ οι ποδοσφαιριστές της Δόξας έκαναν συνεχώς αβίαστα λάθη.

Παρ' όλα αυτά η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κλεόφιλο να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι.

Στο 64ο λεπτό η ΑΕΚ σημειώσε το δεύτερο της γκολ μετά απο λάθος των αμυντικών της Δόξας που εκμεταλλεύτηκε ο Σάντος που έκανε το γύρισμα με τελικό αποδέκτη τον Φαράζ ο οποίος πλάσαρε και νίκησε τον Σισκόφσκι.

Στο 73ο λεπτό ο Φαράζ έφυγε μόνος απέναντι στον Σισκόφσκι αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα διαχειρίστηκαν σωστά το υπερ τους προβάδισμα χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα απο τους ποδοσφαιριστές της Δόξας.

Έτσι λοιπόν η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ενώ η Δόξα για τρίτο συνεχόμενο αγώνα δεν καταφέρνει να παίρνει κάποιο βαθμό.

Δόξα (Σακκάς):  Σισκόσφσκι, Πάντιτς, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Κλεόφιλο, Αντωνιάδης, Μουχάμεντ, Στυλιανού, Β. Κυριάκου, Ασάντε.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Σάντσες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πονς, Λέδες, Σάντος, Φαράζ, Τρισκόφσκι, Σολ.

Σκόρερ: -/22′ Πέρε Πονς, 65′ Φαράζ.

Κίτρινες: 13′ Τραϊτσέφσκι, 86 Αντγουί / 37′ Σάντσες, 79 Σολ