Πρώτος βαθμός για Δόξα! (vid)

Ισόπαλο το ντέρμπι των ουραγών στην Περιστερώνα

Μετά απο 12 αγωνιστικές η Δόξα κατάφερε να πάρει τον πρώτο της βαθμό καθώς εξήλθε ισόπαλη με την Καρμιώτισσα στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή» με 2-2.

Α' Μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αρκετά ορεξάτες με στόχο να επιτεθούν. Στο 3ο λεπτό η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά στο γκολ αλλά το πλασέ του Ρόσσι απο κοντά απομακρύνθηκε απο τον Ασάντε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών κέρδισε πέναλτι μετά απο μαρκάρισμα του Αντωνίου πάνω στον Κοβάσεβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φουρ με τον τερματοφύλακα της Δόξας να απεκρούει. Μετά απο παρέμβαση του VAR δόθηκε επανάληψη το πέναλτι καθώς ο Αντωνίου κινήθηκε εκτός της γραμμής και έτσι αυτή τη φορά ο Φουρ ήταν εύστοχος βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο 17ο λεπτό η Δόξα αντίδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει μετά απο πλασέ του Βελκόφσκι απο κοντά να νικάει τον Ανέστη.

Ένα πεντάλεπτο μετά και συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό η Δόξα γύρισε το παιχνίδι μετά απο πάσα του Βελκόφσκι στον Τρούγιτς που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας.

Παρ'όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν τα έβαλαν κάτω και στο 38ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν μετά απο λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας του Κυριάκου που την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-2.

Β' Mέρος

Η Δόξα με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο πλησίασε στο γκολ αλλά το σουτ του Βελκόφσκι μέσα στη περιοχή πέρασε δίπλα απο την εστία του Ανέστη.

Στο 50ο λεπτό ήταν σειρά της Καρμιώτισσας να απειλήσει με τον Κοβάσεβιτς να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μετά απο αρκετά λεπτά σημειώθηκε τελική φάση στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό για την Καρμιώτισσα. Ο Κοβάσεβιτς απο κοντά δεν μπόρεσε να βρει στόχο καθώς έστειλε τη μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του Αντωνίου.

Στο 78ο λεπτό η Δόξα πλησίασε στο τρίτο γκολ αλλά η σέντρα σουτ του Αντωνιάδη κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Η Καρμιώτισσα στα εναπομείναντα λεπτά ήταν καλύτερη και πίεσε περισσότερο χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.

Έτσι λοιπόν τίποτα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να παίρνουν απο ένα βαθμό.

Δόξα(Πετράκης): Αντωνίου, Τρούγιτς, Σαντίκ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Άντβι, Κυριάκου Ε, Κυριάκου Χ, Πούριτς, Ασάντε

Καρμιώτισσα(Χαραλάμπους): Ανέστης, Μαλόνε, Νεοφύτου, Φούρ, Τσουκαλάς, Ρόσσι, Γκραντινάρου, Νιούπορτ, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ματθαίου.

Σκόρερ: 17′ Βελκόφσκι, 22′ Τρούγιτς/8′ Φουρ (π.), 38′ Β’Κυριάκου (αυτ.)

Κίτρινες:  Αλτσέους, Αντουί/Γκραντινάρου, Ματθαίου