Την… έσπασε στην Πόρτο η Μπράγκα!

Νίκη με 1-0 για τους «αρσεναλίστας» κόντρα στους «δράκους», που είδαν αφενός να παίρνει παράταση η στέψη τους

Ανέβαλε τη στέψη της Πόρτο η Μπράγκα. Εντός έδρας νίκη με 1-0 πέτυχε η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ κόντρα στους «δράκους», η οποία έκανε πλάνα για πιθανή μαθηματική επιστροφή στον θρόνο. Με αυτό το αποτέλεσμα έδωσε τη δυνατότητα στη Σπόρτινγκ να πλησιάσει στους έξι βαθμούς τρεις στροφές πριν το τέλος.

Ωστόσο, το γκολ του κορυφαίου των «αρσεναλίστας» στη σεζόν, Ρικάρντο Όρτα, στο 54ο λεπτό της χάλασε τα σχέδια. Παράλληλα, μπήκε τέλος στο τρομερό σερί της ομάδας του Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Αφού μετρούσε 58 αγώνες αήττητη στο πρωτάθλημα, κατέχοντας πλέον το σχετικό ρεκόρ στην Primeira Liga.

Η προηγούμενη ήττα της Πόρτο στο πρωτάθλημα σημειώθηκε στις 30 Οκτωβρίου του 2020 με το 3-2 από την Πάσος Φερέιρα. Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον 59 βαθμούς και πλησίασαν στους 9 την 3η Μπενφίκα (0-0 με Φαμαλικάο), αλλά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τερματίσουν τέταρτοι.

Δεν αγωνίστηκε για άλλη μια φορά ο δανεικός από τον Ολυμπιακό, Ρούμπεν Σεμέδο, για άλλη μια φορά και μάλιστα δεν ήταν καν στον πάγκο.