Καθάρισε την Άλκμααρ και φουλάρει για το νταμπλ ο Άγιαξ

Ο «Αίαντας» θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Αϊντχόφεν

Φουλάρει για το νταμπλ ο Άγιαξ! Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ πέρασε από την έδρα της Άλκμααρ, επικρατώντας 2-0 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας όπου θα διεκδικήσει την κούπα απέναντι στην Αϊντχόφεν.

Το νερό μπήκε στ’ αυλάκι από νωρίς για τον Αίαντα, αφού μόλις στο 11ο λεπτό ο Μπεργκίς άνοιξε το σκορ και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Το 1-0 ήταν γεγονός από νωρίς, με την παρέα των Χατζηδιάκου, Παυλίδη που ξεκίνησαν βασικοί να ισορροπούν το ματς αλλά να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να απειλήσουν τον εξαιρετικά στημένο ο Άγιαξ. Μάλιστα, στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να χτυπήσουν για δεύτερη φορά όταν η Άλκμααρ πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης με τον Κλάασεν να σκοράρει στο 89’, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο, για το τελικό 2-0.

Κάπως έτσι, ο Άγιαξ προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Αϊντχόφεν, και θέλει να κάνει το νταμπλ.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση