Τις νίκες Γερμανία και Ολλανδία, τη «λάμψη» ο Έρικσεν!

Επιστροφή στην εθνική με γκολ για τον Δανό

Νίκες για την Ολλανδία και την Γερμανία στα τελευταία φιλικά παιχνίδια της σημερινής ημέρας με τη λάμψη όμως να πηγαίνει στον παίκτη μιας εκ των ηττημένων ομάδων… τον Έρικσεν.

Ο Δανός, στην επιστροφή του στην εθνική ομάδα, στην πρώτη του φορά μετά το συνταρακτικό περιστατικό που είχε το περασμένο καλοκαίρι όταν και έπεσε αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να σκοράρει, μειώνοντας στο σκορ στο ματς της Δανίας με την Ολλανδία.

Πέρα από το γεγονός αυτό, οι Ολλανδοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τους με τους Δανούς κάτι που αποδεικνύεται και από το τελικό 4-2. Η Δανία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 20 λεπτο με τον Βεστεργκααρντ το τέρμα του Μπεργκβάιν στο 16ο, αλλά από το σημείο αυτό οι γηπεδούχοι ξέφυγαν. Στο 29ο λεπτό ο Ακε έκανε το 2-1, ο Ντεπάι το 3-1 στο 38ο λεπτό, με τον Έρικσεν να σκοράρει και να μειώνει σε 4-2 στο 48ο λεπτο. Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Μπεργκβάιν στο 71ο λεπτο.

Στο άλλο ματς η Γερμανία επικράτησε 2-0 του Ισραήλ. Οι γερμανοί χρειάστηκαν λίγα λεπτά στο τέλος του πρώτου 45λεπτου για να πετύχουν δύο γκολ και να «καθαρίσουν» το ματς. Στο 36ο λεπτό ο Χαβερτς έκανε το 1-0 και το τελικό 2-0 έκανε ο Βερνερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ποδόσφαιρο: Τελευταία Ενημέρωση