Πάλεψε αλλά… δεν άντεξε

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε την νίκη στα χέρια του αλλά δεν άντεξε στη πίεση των Βορειοϊρλανδών και έτσι ισοφαρίστηκε στο τέλος

Πάλεψε αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε η Εθνική μας που εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Βόρεια Ιρλανδία στο Μπέλφαστ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κρατούσε μέχρι τις καθυστερήσεις το τρίποντο αλλά εν τέλει υπέκυψε στην πίεση του αντιπάλου και έτσι ισοφαρίστηκε. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κακουλλής 32’, 51’, ΜακΝίρ 71’ και Έβανς 90+3’.

Α’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μπέλφαστ με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για τους διεθνείς μας στο 5ο λεπτό με τον Χριστοφή να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει την παράλληλη πάσα αλλά να μην βρίσκει κάποιον συμπαίκτη του.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό και να πιέζουν την Εθνική μας αλλά να μην μπορούν αν απειλήσουν την εστία του Χριστοδούλου.

Στο 32’ η Εθνικής μας στην πρώτη ουσιαστικά τελική της στην εστία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την εκτέλεση του Χάμπου να καταλήγει στο κεφάλι του Κακουλλή και τον τελευταίο με μια ωραία γυριστή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Πέντε λεπτά μετά οι Βορειοϊρλανδοί προσπάθησαν να απαντήσουν  με τον Σπένσερ να κάνει το μακρινό σουτ και τον Χριστοδούλου να αποκρούει σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους στο 42’ με τον ΜακΜεναμίν να μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Χριστοδούλου να αποκρούει εξαιρετικά με τα πόδια.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη η Εθνική μας που θέλησε να κρατήσει μπάλα για να κρατήσει τον αντίπαλο μακριά από την εστία του Χριστοδούλου. Μόλις στη πρώτη της ευκαιρία στο B’  μέρος η Κύπρος στο 51ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της με τον Χριστοφή να δίνει την μπάλα από τα αριστερά στον Τζιωνή, αυτός να κάνει την παράλληλη πάσα στο δεύτερο δοκάρι και τον Κακουλλή να στέλνει για ακόμα μία φορά την μπάλα στο πλεχτό.

Οι Βορειοϊρλανδοί στη συνέχεια πίεσαν και έχασαν καλή ευκαιρία με την  στο 64’ με τον Σπένσερ να από κοντινή απόσταση να κάνει την κεφαλιά και τον Παναγιώτου σωτήρια να μπαίνει στη πορεία της μπάλας και να απομακρύνει.

Η υπεροχή των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά έφερε καρπούς αφού στο 71’ μετά από ένα κακό υπολογισμό του Παναγιώτου ο ΜακΓκίν έκλεψε την μπάλα, έκανε το σουτ, ο Χριστοδούλου απέκρουσε αλλά ο ΜακΝίρ πήρε το ριμπάουντ και μείωσε για την ομάδα του.

Στο 77’ και πάλι ο ΜακΓκίν βρέθηκε κοντά στο να ισοφαρίσει για την Β. Ιρλανδία με το ψηλοκρεμαστό του πλασέ να καταλήγει στην οριζόντια δοκό του πορτιέρο της Εθνικής μας.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά και κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το παιχνίδι στο 90+3’ με τον Έβανς να βάζει την προβολή μετά από την σέντρα του Μπράντλει και να γράφει το τελικό 2-2.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Β. Ιρλανδία (Ίαν Μπάρακλο): Κάρσον, Σπένσερ (68' Μπράντλει), Μπάλαρντ, Έβανς, Μπράουν, ΜακΝίρ, Ντέιβις, Τσαρλς (58' Τόμσον), Λάβερι (58' Γουάιτ), ΜακΜεναμίν (68' ΜακΓκίν), Λάφερτι (70' Ντ. Τσάρλς).

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Χριστοδούλου, Γκόγκιτς, Χάμπος, Χριστοφή, Παναγιώτου, Κακουλλής, Αρτυματάς, Λαΐφης (68' Ιωάννου), Κάστανος, Τζιωνής (58' Παπουλής), Πίττας (46' Φιλιώτης).

Σκόρερ: 71' ΜακΝίρ, 90+3' Έβανς / 32' 51' Κακουλλής

Κίτρινες: 67' Ντέιβις / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Ricardo de Burgos Bengoetxea