«Κατάπιε» τον Οθέλλο η Καρμιώτισσα (vid)

Πήρε μεγάλο διπλό και πέρασε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Καρμιώτισσα, καθώς επικράτησε του Οθέλλου με 3-0 εκτός έδρας για την 19η αγωνιστική. Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με σκόρερ τους Τσουκαλά, Ντούμπια και Ρόσι προηγήθηκε με 3-0 από το πρώτο μέρος και πήρε σημαντική νικη, που την ανέβασε στην 11η θέση με 14 βαθμούς, βγαίνοντας από την ζώνη του υποβιβασμού. Ο Οθέλλος παρέμεινε στους 13 βαθμούς και υποχώρησε μια θέση, καθώς έπεσε στην 12η που οδηγεί στην β' κατηγορία.

Α΄ Ημίχρονο

Η Καρμιώτισσα είχε μπει αρκετά δυνατά στα πρώτα στάδια του αγώνα. Με αποτέλεσμα αυτό το καλό της ξεκίνημα να φέρει καρπούς, καθώς στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσουκάλας έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με σουτ εντος περιοχής. Η μπάλα στο Τσουκαλά κατέληξε υστέρα από πολύ ωραίες αλλαγές αναμεσά στους ποδοσφαιριστές του Χαραλάμπους.

Ωστόσο πριν καν συμπληρώσουμε τα πρώτα 15 λεπτά στη αναμέτρηση η Καρμιώτισσα θα μπορούσε να πέτυχει και δεύτερο γκολ κάτι το οποίο όμως δεν ήρθε. Πανω που ο Οθέλλος βρηκε την πρώτη του καλή ευκαιρία στον αγώνα. Ο Σλάβικ έκανε δυο φάουλ σε διάστημα δυο λεπτών ενώ ήταν ήδη χρεωμένος με κίτρινη κάρτα από το 5ο λεπτό. Στην πρώτη φάση ο διαιτητής Χριστοδούλου θα του χαριστεί αλλά ένα λεπτό αργότερα θα του δείξει την δεύτερη κίτρινη και θα αφήσει την ομάδα του με 10.

Με αυτό το τρόπο έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του σε ένα κάκιστο ντεμπούτο για τον ίδιο. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντούμπια με ωραία εκτέλεση φάουλ, έπιασε στον ύπνο τον τερματοφύλακα Παναγιώτου που έφερε ευθύνη στο γκολ, έκανε το 2-0 για την Καρμιώτισσα.

Από εκεί και πέρα η Καρμιώτισσα έλεγξε πλήρως το ματς και στο 33' άγγιξε το 3-0, ωστόσο ο Παναγιώτου είπε όχι σε σουτ του Ντούμπια.

Η ομάδα από τα Πανω Πολεμίδια συνέχισε να ασκεί πίεση και στο 37' κατάφερε να φτάσει στο τρίτο της γκολ, καθώς χτύπησε στην αντεπίθεση, με τον Ρόσι να παίρνει μπάλα και με σουτ από την κλειστή γωνιά , έκανε πιο σίγουρη την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του λίγο πριν καν ολοκληρωθούν τα πρώτα 40 λεπτά στην αναμέτρηση.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 3-0 υπέρ της Καρμιώτισσας

Β΄ Ημίχρονο

Η Καρμιώτισσα μπήκε στο δεύτερο μέρος ελέγχοντας τον αγώνα, έχοντας προβάδισμα με τρία τέρματα και ένα ποδοσφαιριστή περισσότερο. Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντούμπια σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ αφού κινήθηκε από αντικανονική θέση. Η Καρμιώτισσα ήταν αυτή που είχε φτάσει πιο κοντά σε ένα τέταρτο τέρμα.

Με τον Παναγιώτου να είχε πει αρκετές φορές όχι σε ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσα. Οι δυο ομάδες στην επανάληψη περίμεναν την λήξη του αγώνα αφού είχαν κριθεί όλα από το πρώτο μέρος .Ο Οθέλλος στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού έψαχνε το γκολ τις τιμής. Έτσι η Καρμιώτισσα πήρε σημαντική νίκη με 3-0 μέσα στην έδρα του Οθέλλου.

Εντεκάδες:

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου Κ. Χριστοδούλου, Σούτο, Σλάβικ, Κόπας, Ντούρις, Πιχ.

Στον πάγκο οι Τζιακουρής, Ταουντούλ, Μαλλούρη, Σανγκαρέ, Κατσιατή, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ, Ιωάννου, Θεόφιλε.

Καρμιώτισσα: Αντός, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Αγγελή.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου, Σουκ, Ψύχας.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Pezzuto Ivano
Σκόρερ: - / 7. Τσουκαλάς , 24. Ντούμπια, 37. Ρόσι
Κίτρινες: Σλάβικ, Χριστοδούλου, Ντούρις,  Κόπας   / Γκραντινάρου
Κόκκινη: Σλάβικ (Δεύτερη Κίτρινη) / -