Ανατρεπτική Ένωση… «βυθίζει» τον Ολυμπιακό!

Διπλό στο Μακάρειο για τους «βυσσινί», που απομακρύνονται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού

Σημαντική νίκη για την ΕΝΠ επί του Ολυμπιακού στο Μακάρειο με 2-1 σε ένα παιχνίδι που βρισκόταν πίσω στο σκορ. Παρ'ότι προηγήθηκε ο Ολυμπίακος δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογικό κέρδος και τον βυθίζει ακόμη περισσότερο. Οι «βυσσινί» με αυτή τη νίκη ανεβαίνουν στους 17 βαθμούς και αυξάνει τη διαφορά απο τον Ολυμπιακό στους τέσσερις βαθμούς.

Α Μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο αγωνιστικό χώρο με αρκετή διάθεση να επιτεθούν. Το πρώτο σουτ του αγώνα ήρθε απο τον Κα αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε εύκολα. Στο 8ο λεπτό ο Χαραλάμπους μέσα απο την περιοχή αλλά πλάγια έπιασε το σουτ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακας της ΕΝΠ να αποκρούσει δύσκολα.

Στο 14ο λεπτό ήταν η σειρά των «βυσσινί» αλλά του σουτ του Ντιαβαρά απο το ύψος της περιοχής αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά απο τα δοκάρια. Ο ρυθμός του παιχνιδού ήταν αρκετά γρήγορος με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς στις δύο εστίες.

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα ο Ντιαβαρά μετά απο ωραία ατομική ενέργεια έδωσε κάθετη πάσα στον Ρουσιά που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ. Όσο κυλούσε ο χρόνος ο ρυθμός έπεφτε και τα λάθη των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων να αυξάνονται.

Και εκεί που έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0 ο Έσελινγκ είχε άλλα σχέδια. Μετά απο εκτέλεση φάουλ ο αμυντικός της ομάδας του Τακτακαλά πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με την ψυχολογία υπέρ τους και τους «βυσσινί» σαφώς απογοητευμένους με την εξέλιξη αυτή.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά να μπαίνει αρκετά δυνατά για να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού.
Στη πρώτη της προσπάθεια η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Βούκσεβιτς που εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα του Ολυμπιακού και με σουτ νίκησε τον Μολ.

Το γκολ αυτό άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αντιδράσει και στο 59ο λεπτό ο Γιακουμάκης λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Στηνσυνέχεια της φάσης μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μπάρντι έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο την εστία του Κόστιτς.

Έξι λεπτά αργότερα είχαμε τους ίδιους πρωταγωνιστές με τον Μπάρντι και πάλι να κάνει τη κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά ανάγκασε τον Κόστιτς σε δύσκολη απόκρουση. Ένα λεπτό αργότερα μετά απο συστημένη μπαλία του Βούκσεβιτς ο Βουτσένοβιτς πήρε τη κεφαλιά και νίκησε τον Μολ κάνοντας την ολική ανατροπή.

Η ψυχολογία ανέβηκε στα ύψη για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά που στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα.

Απο την άλλη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει αλλά η καλή αμυντική λειτουργία των «βυσσινί» δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Τακτακαλά.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή με την ΕΝΠ να πετυχαίνει σπουδαία νίκη που την απομακρύνει περισσότερο απο την επίκινδυνη ζώνη. Απο την άλλη η ομάδα του Μάκη Σεργίδη βυθίζεται περισσότερο καθώς παραμένει στην πρότελευταια θέση και τους δεκατρείς βαθμούς.

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Κα, Έσελινγκ, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Γιακουμάκης, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους, Άλτσεους

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Κόρσια, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς

Σκόρερ: 44′ Έσελινκ / 51′ Βούκσεβιτς, 67′ Βουσένοβιτς

Κίτρινες:  37′ Σλόγκαρ, 75′ Ιωάννου, 85′ Αλσέους, 90+1′ Σάλι / 32′ Ντρέκσα, 34′ Βουσένοβιτς, 90+8′ Κόστιτς