Σαλαμινάρα κύπελλο... διέσυρε την ΑΕΚ! (vid)

Έκαναν την έκπληξη οι «ερυθρόλευκοι» και πέταξαν εκτός κυπέλλου την ΑΕΚ

Σπουδαία εμφάνιση απο την Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 4-0 της ΑΕΚ που μένει εκτός γρήγορα απο την διεκδίκηση του Κυπέλλου. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαιτίδη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και νίκησε δίκαια την ομάδα του Όλτρα που δέχεται την μεγαλύτερη ήττα του στον πάγκο της ομάδας.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ειδικά οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας έβγαιναν πρώτοι στις διεκδικήσεις και όσο κυλούσε ο χρόνος έγιναν πιο επιθετικοί. Το πρώτο σουτ ήρθε απο τον πολύ δραστήριο Τσίκο αλλά δεν απείλησε τον Μάμα. Στο 11ο λεπτό ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ απο μακρινή απόσταση με την μπάλα να περνάει μόλις έξω. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με τον Σανχούρχο να παίρνει τη κεφαλιά αλλά να βρίσκει άθελα τον Τρισκόφσκι. Στο 19ο λεπτό μετά απο γύρισμα του Ντολμές η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Εγγλέζου με το VAR να καλεί τον διαιτητή να ελέγξει την φάση. Ο ρεφ του αγώνα έδειξε την «άσπρη» βούλα με τον Μποτεάκ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Τούμπα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και λίγο έλειψε στο 27ο λεπτό να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Τρισκόφσκι απο κοντά αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μελισσά. Δύο λεπτά αργότερα με σέντρα σουτ του Εγγλέζου η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελισσά. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ πίεσαν και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά δεν το κατάφεραν με τον Τρισκόφσκι να χάνει ακόμη μια ευκαιρία στο 42ο λεπτό αλλά ο Μελισσάς να αποκρούει εύκολα. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Εγγλέζου να το αναλαμβάνει αλλά και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς κτύπησε στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας. Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου μέρους με την ομάδα του Σάββα Πουρσαιτίδη να προηγείται 1-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Όλτρα να προχωρεί σε τριπλή αλλαγή με τους Λόπες, Φαράζ και Γκονζάλεθ να μπαίνουν μέσα και να βγαίνουν έξω ο τραυματίας Τρισκόφσκι αλλά οΑσάντε και Ανδρέου. Εκεί που πήγε να ασκήσει η πίεση η ΑΕΚ οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας σημειώσαν δεύτερο γκολ κάνοντας το έργο των ποδοσφαιριστών του Όλτρα ακόμη πιο δύσκολο. Μετά απο ωραία συνεργασία των Καρλίτος και Τσίκο, ο πρώτος βγήκε τετ α τετ με τον Τούμπα και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του.  Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ αναγκαστικά έπρεπε να βγουν μπροστά με τους ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας να βρίσκουν αρκετούς διαδρόμους. Στο 62ο λεπτό λίγο έλειψε να σημειώσει και τρίτο γκολ με τον Μποτεάκ να κάνει πλασέ αλλά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι. Η ΑΕΚ όσο περνούσε ο χρόνος έμοιαζε «χαμένη» με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο.  Στο 79ο λεπτό μετά απο σουτ του Φαράζ που κόντραρε η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά απο άψογη αντεπίθεση ο Καρλίτος έκανε το σουτ μέσα απο την περιοχή με την μπάλα να κτυπάει στον Ντορεκαράι και να καταλήγει στα δίκτυα. Γκολ που έβαλε τέλος στο παιχνίδι  και στην υπόθεση πρόκριση. Στο 91ο λεπτό ο Μάμας δέχθηκε την κόκκινη κάρτα μετά απο σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μαργκάσα. Δεν έφτανε μόνο αυτό η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να σημειώσει και τέταρτο γκολ με τον Ντορεκαράι και πάλι να πλασάρει και να νικάει τον Τούμπα. Το παιχνίδι έληξε με την Νέα Σαλαμίνα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη και σπουδαία πρόκριση ενώ η ΑΕΚ να αποχαιρετά γρήγορα ένα απο τους φετινούς της στόχους.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Οφόρι, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Άδωνη, Καρλίτος, Σεργίου, Μάντζεκ, Μποτεάκ, Φλοριάν, Τσίκο

ΑΕΚ: Τούμπας, Σανχούρχο, Ρομό, Τρισκόφσκι, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Γκιούρτσο, Μάμας, Ασάντε

Σκόρερ:  20′ πεν. Μποτεάκ, 52′ Καρλίτος, 80′, 90’+4′ Ντορεγκαράι

Κίτρινες: Τσίκο, Οφόρι / Ανδρέου, Εγγλέζου, Ασάντε

Aποβολές: -/ 91' Μάμας

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Σολωμού Δημήτρης