«Ερυθρόλευκα κομάντο» για εξάδα (vid)

Μεγάλη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία κέρδισε εντός έδρας την ΑΕΛ με 2-1

Σημαντική νίκη για τους «ερυθρόλευκους» επί της ΑΕΛ με 2-1 και πλέον ανεβαίνουν στην έκτη θέση και τους 15 βαθμούς. Τα γκολ για την Νέα Σαλαμίνα οι Κονέ και Ντορεγκαράι, ενώ για την ΑΕΛ ισοφάρισε ο Ντζάλμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Α' Μέρος

Με αρκετή όρεξη να επιτεθούν απο τα πρώτα λεπτά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 3ο λεπτό η ΑΕΛ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μετά απο κάθετη του Γερολέμου στον Τσέρνιχ αλλά το πλασέ του δεν ήταν ιδανικό με την μπάλα να φεύγει έξω.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει η ΑΕΛ, το κατάφερε η Νέα Σαλαμίνα που στο αμέσως επόμενο λεπτό άνοιξε το σκορ του αγώνα. Ο Μπεραχάνο βρήκε ωραία τον Ντιακιτέ που και αυτός με τη σειρά του έδωσε έτοιμο γκολ στον Κονέ που με πλασέ απο κοντά νίκησε τον Μπέκερ.

Η Νέα Σαλαμίνα μετά το γκολ ήταν αρκετά καλύτερη με την ΑΕΛ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στο 21ο λεπτό ο Κονέ λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερο γκολ αλλά απο κοντά δεν κατάφερε με κεφαλιά να νικήσει τον Μπέκερ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Ντορεκαράει να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μούριελ αλλά δεν βρήκε στόχο καθώς έστειλε την μπάλα έξω.

Ο ρυθμός του αγώνα στα εναπομείναντα λεπτά έπεσε αρκετά με την Νέα Σαλαμίνα να κλείνει σωστά τους διαδρόμους στην ΑΕΛ που δεν κατάφερε να γίνει απειλητική.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 1-0 υπέρ της Νέας Σαλαμίνας.

Β Μέρος

Η ΑΕΛ στην πρώτη της επίσκεψη στη περιοχή της Νέας Σαλαμίνας ευτύχησε να σκοράρει με τον Τζάλμα να κάνει το σουτ απο πλάγια θέση και να νικάει τον Μελισσά και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ που κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα.Στο 60ο λεπτό ο Τσούκα δοκίμασε το πόδι του απο μακριά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του Μελισσά.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε στο 78ο λεπτό να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ μετά απο εκτέλεση κόρνερο Παπαγεωργίου πήρε την κεφαλιά ο Μούριελ απέκρουσε δύσκολα και στην επαναφορά ο Ντορεγκαράι έκανε το σουτ και έγραψε το 2-1.

Η ΑΕΛ στα τελευταία στάδια του αγώνα πίεσε για την ισοφάριση και λίγο έλειψε να τα καταφέρει στο 88ο λεπτό αλλά ο Αντρέου μετά απο γύρισμα του Μόρσει δεν μπόρεσε απο κοντά να βρει στόχο στέλνοντας τη μπάλα έξω

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή με την Νέα Σαλαμίνα να ανεβαίνει στην έκτη θέση και στους 15 βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Καρλίτος, Κονέ, Ντορεγκαράι, Μπεχαράνο Λέουκο, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

ΑΕΛ:  Μπέκερ, Τσούκα, Μπάστο, Σωτηρίου, Ντζάλμα, Μεντόγεβιτς, Μαρς, Σέρνιτς, Τσέρνιχ, Μακρής, Γερολέμου

Σκόρερ:  4′ Κονέ, 77′ Ντορεγκαράι/49′ Τζάλμα

Κίτρινες: Ντουρμισάι,Ντιαγκιτέ, Λέουκο/Τσούκα, Μακρής