Μπήκε ξανά στις ράγες με Ζάιρο (vid)

Η Πάφος επέστρεψε στις νίκες και στη 2η θέση υποχρεώνοντας τον Αυγουστή σε ήττα στο ντεμπούτο του

Επίκρατηση για την Πάφο επί της Καρμιώτισσας με 1-0, σκόρερ ο Ζάιρο που έφθασε τα 10 γκολ. Η Πάφος ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να καθαρίσει τον αγώνα πολύ πιο γρήγορα. Η ομάδα των Πολεμιδιών στο ντεμπούτο του Αυγουστή δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και έτσι παραμένει στην 10η θέση.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τους ποδοσφαιριστές της Πάφου να προσπαθούν να επιτεθούν έτσι ώστε να φτάσουν στο γρήγορο γκολ. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε με τον Βαλακάρι στο 8ο λεπτό να εκτελεί φάουλ σε καλό σημείο αλλά απο πλάγια όμως το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ. Η Πάφος προσπάθησε κυρίως απο πλάγια να επιτεθεί και στην επόμενη της ευκαιρία κατάφερε να την μετουσιώσει σε γκολ. Ο Σεμέδο απο αριστερά έκανε την σέντρα και βρήκε ακριβώς τον Σεμέδο που δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να γράψει το 0-1. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Οι ποδοσφαιριστές του Χένινγκ Μπέργκ ήταν αρκετά ορεξάτοι και προσπάθησαν να σημειώσουν δεύτερο γκολ έτσι ώστε να καθαρίσουν τον αγώνα πιο γρήγορα. Απο την άλλη οι ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσας προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς όμως να καταφέρνουν να γίνονται απειλητικοί. Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για την ομάδα των Πολεμιδιών με τον Ντούμπια να σουτάρει αλλά η μπάλα να περνάει άουτ. Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 34ο λεπτό και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ντούμπια να σουτάρει αλλά η μπάλα να φεύγει κοντά απο το δοκάρι του Άντος. Ο ρυθμός έπεσε χωρίς να σημειωθεί κάτι ουσιαστικό μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Β Μέρος

Το δεύτερο μέρος άρχισε στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο ημίχρονο καθώς οι ποδοσφαιριστές της Πάφου μπήκαν δυνατά και έψαξαν το δεύτερο γκολ.Η πρώτη φάση ήρθε στο 49ο λεπτό αλλά για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια να σουτάρει μετά απο εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 52ο λεπτό με τον Ζάιρο να σουτάρει αλλά η μπάλα να κτυπάει στο κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Τάνκοβιτς σούταρε έξω απο την περιοχή σημειώνοντας ένα υπέροχο γκολ. Τελικά δε μέτρησε καθώς μετά απο έλεγχο του VAR ο Σεμέδο στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση όφσαιντ. Μια φάση που σίγουρα θα σχολιαστεί γιατί ήταν πολύ δύσκολη φάση. Οι επόμενες φάσεις ήταν και πάλι για την ομάδα του Χένιγνκ Μπέργκ καθώς στο 68ο ο Σεμέδο σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Κνόμπλοχ. Ένα λεπτό αργότερα ο Τάνγκοβιτς σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας. Στο 80ο λεπτό η Καρμιώτισσα απείλησε με τον πιο δραστήριο ποδοσφαιριστή της Ντούμπια αλλά το σουτ του δεν απείλησε τον Άντος. Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στο 92ο λεπτό μετά απο γέμισμα στην περιοχή της Πάφου η μπάλα να κτυπάει στο χέρι του Σεμέδο αλλά προηγήθηκε η αγκωνιά του Κουλιμπαλί έτσι σημειώθηκε το επιθετικό φάουλ. Αυτό έφερε τις διαμαρτυρίες στους ανθρώπους της Καρμιώτισσας με τον Σωφρόνη Αυγουστή να δέχεται την κίτρινη κάρτα. Μετά απο τέσσερα λεπτά ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε τη λήξη του αγώνα με την Πάφο να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά απο τρεις αγώνες ενώ η Καρμιώτισσα στο ντεμπούτο του Σοφρώνη Αυγουστή να μην παίρνει θετικό αποτέλεσμα και παραμένει στην 10η θέση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

Καρμιώτισσα (Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Χούμποτσαν, Τάντι, Τζανακάκης, Μαλόνε, Οικονομίδης, Ελ Αλουχί, Ντούμπια, Χατζηβασίλης, Κουλιμπαλί, Ζελάγια.

Πάφος (Μπέργκ): Άντος, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Βαλακάρι, Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Ζάιρο

Σκόρερ: -/ Ζάιρο 14'

Κίτρινες: Χατζηβασίλης11' , Μαλόνε 61', Ντούρις 64' / Τάνκοβιτς 78',Ζάιρο 90΄'