«Κυρία» με συνέπεια… χωρίς βαθμό οι Πολεμιδιώτες (vid)

Στις νίκες επέστρεψε η Ανόρθωση που κέρδισε στο «Αμμόχωστος» την Καρμιώτισσα με 2-0

Στα τρίποντα επέστρεψε η Ανόρθωση, που στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta κέρδισε στο «Αμμόχωστος» την Καρμιώτισσα με 2-0. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε η «Κυρία», που είχε ως σκόρερ τους Αμπαρτζουμιάν (12’) και Νινγκά (60’).

Το πάλεψε η Καρμιώτισσα για βαθμολογικό όφελος, ωστόσο μετά το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων… έδειξε ανήμπορη να βγάλει αντίδραση. Σημειώνεται επίσης ότι ο Χριστοδουλόπουλος αποχώρησε ως τραυματίας στο 35’, λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο.

Στους έξι βαθμούς έφτασε η ομάδα της Αμμοχώστου, χωρίς βαθμό παραμένει ο σύλλογος των Πολεμιδιών.

Α’ Ημίχρονο

Πιο επιθετικά άρχισε τον αγώνα η Ανόρθωση, που με το καλημέρα του ματς κέρδισε μέτρα και πίεσε για ένα γρήγορο γκολ. Παθητικός ήταν ο ρόλος των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, που είδαν τον αντίπαλο τους να παίρνει προβάδισμα μόλις στο 12’. Σκόρερ ήταν ο Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου, ο Αρμένιος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ακολούθησε άστοχη κεφαλιά του Λάζαρου εντός περιοχής, μετά από σέντρα του Κορέια, ενώ η πρώτη τελική των γηπεδούχων ήρθε στο 25’, με άστοχο σουτ του Χατζηβασίλη.

Από εκείνο περίπου το σημείο και έπειτα οι της Καρμιώτισσας άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας για την ισοφάριση. Στο 32’ καταγράφηκε η πρώτη τελική στο στόχο με φαλτσαριστό σουτ του Ελ Ανούτσι από πλάγια θέση εντός περιοχής, ωστόσο ο Λόρια μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο 40’ σημειώθηκε μια άστοχη κεφαλιά του Χουσμπάουερ εντός περιοχής, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα των Πολεμιδιών «έγραψε» νέα τελική με άστοχη κεφαλιά του Χατζηβασίλη, επίσης εντός περιοχής.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης, οι δύο ομάδες προσπάθησαν εκ νέου να επιβάλουν το ρυθμό τους, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ισοφάριση και τους φιλοξενούμενους ένα δεύτερο γκολ.

Στο 48’ ο Σέλουτσκα με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Λόρια να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ουάρντα έκανε ανάποδο ψαλίδι εντός περιοχής! Παρόλα αυτά, ο Αιγύπτιος δεν είχε βάλει αρκετή δύναμη στην μπάλα κι ως εκ τούτου ο Νόμποχ μπλόκαρε εύκολα.

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό… μέχρι και το 60’ όταν ο Νινγκά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Ιωάννου εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Καρμιώτισσας, πάτησε περιοχή και έδωσε πάσα… πάρε βάλε στον επιθετικό της «Κυρίας», που δεν θα μπορούσε να αστοχήσει από εκεί το σημείο.

Μετά το δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης, οι γηπεδούχοι έδειξαν ανήμποροι να αντιδράσουν κι ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι επικύνδινοι, πλησιάζοντας ακόμη ένα τέρμα.

Πρώτα ήταν ο Εμπραλίτζε που στο 66’ επιχείρησε ένα βολέ στην κίνηση αρκετά μέτρα εκτός περιοχής ανάγκασε τον Νόμποχ να διώξει με υπερένταση! Στο 69’ ήταν η σειρά του Ουάρντα να απειλήσει, με τον Νόμποχ όμως να αποκρούσει στο πλασέ που έκανε ο Αιγύπτιος εντός περιοχής, ενώ «όχι» είπε και στην κοντινή προβολή του Νινγκά, που ακολούθησε τη φάση.

Ο κίπερ της Καρμιώτισσας ήταν αυτός που ουσιαστικά κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα για την ομάδα του, αποκρούοντας και το δυνατό σουτ που έκανε ο Ουαρίς στο 75’ από διαγώνια θέση εντός περιοχής.

Δύο λεπτά αργότερα, χάθηκε μια ακόμη αξιοσημείωτη ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Ουαρίς έδωσε στον Ράντονιτς που ύψωσε για τον Σαμπό, ο οποίος από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα έξω. Ο ίδιος επιχείρησε ένα άστοχο σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 81'.

Ακολούθως δεν καταγράφηκε κάτι άλλο άξιο αναφοράς, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το τρίποντο στις αποσκευές τους.

Οι ενδεκάδες:

Καρμιώτισσα: Νόμποχ, Σελούτσκα (65' Αγγελή), Μαλόνε, Χούμποτσαν, Ελ Αλουχί, Μεντιμόρετς, Χουσπμάουερ (77' Οικονομίδης), Καλτσάς (65' Ντούμπια), Χατζηβασίλης (59' Ζελάγια), Μπεν Σαλάμ, Ντούρις (77' Ανδρονίκου).

Aνόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Σάμπο (87' Πάντσεον), Εμπραλίτζε (70' Ράντονιτς), Νινγκά (70' Ουαρίς), Ουάρντα (87' Αντωνίου), Χριστοδουλόπουλος (35' Ιωάννου).

Σκόρερ: - / 12' Αμπαρτζουμιάν. 60' Νινγκά.

Κίτρινες: 14' Χατζηβασίλης, 47' Χούμποτσαν / 45' Ιωάννου.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.