Έσωσε την παρτίδα… ο Ελ Αλουχί (vid)

Με γκολ στο 89’ η Καρμιώτισσα κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την Ένωση

Καρμιώτισσα και ΕΝΠ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 με γκολ των Ελ Αλουχί (88ο λεπτό) και Ντα Σίλβα(31ο λεπτό). Πιο απογοητευμένοι με το τελικό σκορ οι «βυσσινί» ήταν μπροστά στο σκορ για 88 λεπτά αλλά η Καρμιώτισσα ισοφάρισε με πέναλτι.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τους ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ να μπαίνουν αρκετά αποφασιστικά για να επιτεθούν. Χαρακτηριστικό ότι οι «βυσσινί» είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο πέντε κόρνερ.

Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα έγινε στο 11ο λεπτό μετά απο ωραία συνεργασία απο τους ποδοσφαιριστές της ΕΝΠκαι τελικό αποδέκτη τον Μέιρα αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Κνόμπλοχ .

Η Καρμιώτισσα απο την άλλη δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητική καθώς οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων δυσκολεύονταν στις μεταβιβάσεις της μπάλας.

Στο 31ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Ντα Σίλβα έπιασε το πλασέ μέσα στη περιοχή και νίκησε τον Κνόμπλοχ και άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση.

Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει και πραγματοποιήσε την πρώτη της τελική στο 43ο λεπτό με τον Ελ Αλουχί να κάνει το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα να φεύγει έξω.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ΕΝΠ να προηγείται με 1-0.

Β Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά πιο ορεξάτα με τον ρυθμό να είναι πιο γρήγορος.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 65ο λεπτό για την ΕΝΠ μετά απο αντεπίθεση με τον Ντιαβαρά να δίνει τη πάσα στον Τζαβέ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κνόμπλοχ. Δύο λεπτά αργότερα μετά απο δύσκολη εκτέλεση φάουλ του Μέιρα ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι όσο κυλούσε ο χρόνος άρχιζαν να γίνονται πιο απειλητικοί αλλά δεν κατάφεραν να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή της ΕΝΠ.

Στο 84ο λεπτό η Καρμιώτισσα απείλησε με τον Γκαθτανιάγα αλλά δεν βρήκε όπως ήθελε τη κεφαλιά.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΕΝΠ θα έφευγε με το διπλό μετά απο παρέμβαση του VAR δόθηκε πέναλτι για την Καρμιώτισσα μετά απο χέρι του Τζαβέ μέσα στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αλουχί που νίκησε τον Κόστιτς γράφοντας το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την Καρμιώτισσα να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας ενώ η ΕΝΠ θα πρέπει να νιώθει πιο αδικημένη καθώς για 88 λεπτά είχε τη νίκη στη τσέπη αλλά στο τέλος φεύγει απο το Τσίρειο με τον ένα βαθμό.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Τσέλουτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Αγγελή, Γκαστανιάγα, Λουκίλι, Νεοφύτου, Ντούρις.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβάρα, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς, Ρουσιάς.

Σκόρερ: 89′ Ελ Αλουχί (πέν.) / 31′ Ντα Σίλβα

Κίτρινες: Γκαθτανιάγα, Γιουσούφ / Γεβρέμοβιτς , Βούκσεβιτς