Ανεβαίνουν οι λέοντες!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για την ΑΕΛ που ανασαίνει βαθμολογικά

Η ΑΕΛ επικράτησε εκτός έδρας της Καρμιώτισσας με 2-1 και «κόλλησε» δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Σκόρερ για τους «γαλαζοίτρινους» οι Τζάλμα (18') και Παπαφώτης (41'). Για την Καρμιώτισσα βρήκε δίκτυα ο Ντούμπια (69').

Α’ Ημίχρονο

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Καρμιώτισσα πατούσε καλύτερα και είχε ως ένα βαθμό την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία.

Η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Τζάλμα έπιασε ένα ξερό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μεντιμόρετς και κατέληξε στα δίκτυα.

Η Καρμιώτισσα επιχείρησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να καταγράψει μια τελική προσπάθεια στο 39’ με τον Ελ Αλουχί το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέκερ.

Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι διπλασίασε το προβάδισμα της στο 41’ με τον Παπαφώτη ο οποίος με εξαιρετικό σουτ από τα όρια της περιοχής, μετά από στρώσιμο του Κοντινέλα, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Κνόμπλοχ.

Το 0-2 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ήταν αρκετά φτωχό σε θέαμα με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παίρνουν το ζητούμενο.

Β’ Ημίχρονο

Η Καρμιώτισσα μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη όπως ήταν αναμενόμενο. Η ΑΕΛ έδωσε μέτρα στην ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών.

Η μοναδική φάση για την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι ήταν στο 60’ με ένα σουτ του Κάσα το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζαν συνεχώς την άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων». Στο 69’ ο Ντούμπια με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Μπέκερ και μείωσε σε 1-2΄.

Η Καρμιώρισσα πίεσε για την ισοφάριση ωστόσο η ΑΕΛ ήταν αρκετά συμπαγής αμυντικά και κατάφερε αποσοβήσει όποιο κίνδυνο πήγε να δημιουργηθεί στο αμυντικό της τρίτο.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ. Η ΑΕΛ πήρε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να αναρριχάται στον βαθμολογικό πίνακα.

Καρμιώτισσα (Κάτσκεβιτς): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Οικονομίδης (58' Κουλιμπαλί), Μπεν Σαλάμ, Χατζηβασίλης (46' Ντούρις), Ζελάγια (75' Χουσμπάουερ)

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μπέκερ, Μπάστο, Μεντόγιεβιτς (61' Μπεραχίβνο), Κάσα, Παπαφώτης (81' Παντελή), Τσέποβιτς, Σάντος, Μακρής, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (35' Νεοφύτου), Κοντινέλα (61' Φραντζής)

Σκόρερ: 69' Ντούμπια / 18' Τζάλμα, 41' Παπαφώτης

Κίτρινες κάρτες: 2' Ντούμπια / 30' Σάντος

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή