Μπεν και Μακέντα…το βιολί τους! (vid)

Υπέγραψαν άλλο ένα τρίποντο για την ομάδα του Μιλόγεβιτς

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε νικηφόρα από το «Τάσος Μάρκου», επικρατώντας με 2-1 της ΕΝΠ σε παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους 52 βαθμούς και μείωσαν την απόσταση από την πρωτοπόρο ΑΕΚ στους δυο πόντους.

Όπως στο ματς με τον Απόλλωνα έτσι και σήμερα, πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μιλόγεβιτς ήταν οι Μοχάμεντ Μπεν και Φεντερίκο Μακέντα. Ο Κομοριανός σέρβιρε με ωραία εκτέλεση φάουλ το πρώτο γκολ στον Ιταλό ενώ σκόραρε το δεύτερο με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 2ο λεπτό. Ο Μαρκίνιος συνδυάστηκε όμορφα με τον Μακέντα όμως το σουτ που επιχείρησε ο Βραζιλιάνος εκτός περιοχής ήταν άστοχο. Η μπάλα «ταλαιπωρήθηκε» για πολλά λεπτά στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με την επόμενη καλή φάση να καταγράφεται στο 25’ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από γύρισμα του Σούσιτς όμως δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 28’ με πολύ ωραία κεφαλιά του Μακέντα έπειτα από καλοζυγισμένη εκτέλεση φάουλ του Μπεν. Ο ΑΠΟΕΛ έλεγξε το παιχνίδι μετά το γκολ χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια άλλη αξιόλογη φάση και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος.

Η ΕΝΠ μπήκε στην επανάληψη με επιθετικές διαθέσεις και προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα μπροστά από την εστία του Μπέλετς. Στο 53’ ο Ανδρέας Αργυρού υπέδειξε πέναλτι για την ΕΝΠ σε κόψιμο της μπάλας από τον Σούσιτς πάνω στη γραμμή τέρματος. Το VAR κάλεσε τον Κύπριο να πάει στο μόνιτορ και να ξαναδεί καθώς υπήρχε υποψία για λανθασμένη απόφαση. Ο Κύπριος ρεφ είδε το βίντεο και ακύρωσε την απόφασή του διαπιστώνοντας ότι η μπάλα βρήκε στον ώμο και όχι στο χέρι του Βόσνιου. Στο 60’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων χάρη στο δυνατό σουτ του Μπεν μέσα από την περιοχή έπειτα από κάθετη πάσα του Ντάλσιο. Η ΕΝΠ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 75’ με ωραία ενέργεια και σουτ του Μέιρα μέσα από την περιοχή. Οι «βυσσινί» έψαξαν ένα δεύτερο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά χωρίς ωστόσο να το πετύχουν, με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει τελικά από το «Τάσος Μάρκου» με μια πολύ σημαντική νίκη.

*Ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα match center του 24sports.

ΓΚΟΛ: 75' Μέιρα - 28' Μακέντα, 60' Μπεν

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο (70' Γαβριήλ), Ρουσιάς, Μέιρα (83' Μαυρουδής), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (46' Φερνάντες), Ντρέκσα, Τζαβέ (70' Κατσιάρης), Βούκσεβιτς (83' Λαμί).

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς (64' Τσεπάκ), Κρέσπο, Καρώ, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (64' Κβιλιτάια), Μαρκίνιος (77' Εφραίμ), Μπεν, Μακέντα (84' Σατσιάς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γεβρέμοβιτς, Ντα Σίλβα, Μέιρα, Ρουσιάς - Κονσταντίνοφ, Καρώ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρέας Αργυρού

ΓΗΠΕΔΟ: «Τάσος Μάρκου»