Λασκ Λιντζ-Απόλλων 2-1: Ήττα στο πρώτο φιλικό (video)

Οι κυανόλευκοι αντιμετώπισαν τους Αυστριακούς...

Ο Απόλλων έδωσε το πρώτο του φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους στο πλαίσια του βασικού σταδίου της προετοιμασίας, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου 2018-19.

Οι κυανόλευκοι αντιμετώπισαν την Λασκ Λιντζ, η οποία τερμάτισε στην 4η θέση του πρωταθλήματος και τη νέα αγωνιστική περίοδο θα αγωνιστεί στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Αυστριακοί επικράτησαν 2-1 επί των κυανόλευκων, με τον Πολίτσι να μειώνει για την ομάδα της Λεμεσού. Όπως ανέφερε η επίσημη ενημέρωση, στην ενδεκάδα του πρώτου μέρους, βρισκόταν ο νεοαποκτηθέντας ποδοσφαιριστής των Λεμεσιανών, Κέβιν Μπρου, ο οποίος έκανε το -ανεπίσημο- ντεμπούτο του.

Πιο κάτω μπορείτε να δείτε την περιγραφή του αγώνα, από το γραφείο Τύπου των κυανόλευκων.

Η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου: Κίσσα, Ζοάο, Καρώ, Ρομπέρζ, Παπαμιχαήλ, Κέβιν Μπρου, Σπόλιαριτς, Μάρκοβιτς, Πίττας, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα.

Η ενδεκάδα του δευτέρου 45λεπτου: Κίσσα, Στυλιανού, Λεωνίδας, Γιούστε, Βασιλείου, Σαντσέτι, Παπουλής, Πολίτσι, Σαρδινέρο, Ζελάγια, Χάμπος.

90' Τελικό αποτέλεσμα 2-1

72' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα και από τις δύο ομάδες. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το τελευταίο διάστημα.

60' ΓΚΟΛ για τον Απόλλων και μειώνει σε 2-1. Μαγικό τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια με τον Λούκα Πολίτσι.

55' Καλύτερος ο Απόλλωνας στην επανάληψη με τους Αυστριακούς να προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

41' Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

40' Τέλος ημιχρόνου. 2-0 για τους Αυστριακούς

32' Δύο καλές ευκαιρίες για τον Απόλλων με τους Μάγκλιτσα και Ρομπέρζ να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα από πλεονεκτική θέση.

26' ΓΚΟΛ για τους Αυστριακούς μετά από αντεπίθεση και 2-0.

25' Αρκετή ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

18' Δυνατό σουτ από τον Ρομπέρζ και εξαιρετική επέμβαση από τον τερματοφύλακα των Αυστριακών.

15' Καλή ευκαιρία για τον Απόλλων με τον Μάγκλιτσα να μην προλαβαίνει την εξαιρετική πάσα του Ζοάο Πέδρο.

10' Χωρίς κατι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι με τον Απόλλων να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του.

5' ΓΚΟΛ για τους Αυστριακούς.

1' Έναρξη αγώνα. Παρουσία περίπου 500 φίλων της Λασκ Λιντζ και υπό συνεχή βροχόπτωση διεξάγεται ο αγώνας.