Απόλλων: Η ουσία είναι στο τρίποντο

Η ουσία του σημερινού παιχνιδιού ήταν στους τρεις βαθμούς

Τεράστιας σημασίας η σημερινή νίκη για τον Απόλλων. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κατάφερε να φθάσει στη νίκη που είχε ανάγκη. Μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ, το σημερινό παιχνίδι έκρυβε παγίδες και το τρίποντο ήταν μονόδρομος. Και αυτό πρέπει να κρατήσει από τον σημερινό αγώνα. Με μια μεστή εμφάνιση έφθασε στη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αυγουστή δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της. Η Δόξα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να αγχώσει τον Απόλλων. Ίσως και να υποτίμησαν λίγο οι «Κυανόλευκοι» την ομάδα της Δόξας. Με την ώρα, το άγχος τους κατέβαλε και έλειψε το καθαρό μυαλό για την τελική πάσα. Έτσι το πρώτο ημίχρονο πήγε στα σκουπίδια με μια μέτρια εμφάνιση.

Και κάπου στο ημίχρονο ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε τη κίνηση ματ. Έβγαλε έξω τον Ντα Σίλβα και τον Σκέμπρι που αμφότεροι ήταν οι αδύναμοι κρίκοι της ομάδας, και έριξε μέσα τον Παπουλή και τον Ζελάγια. Αυτό αποδιοργάνωσε κάπως την άμυνα της Δόξας και το πλήρωσε άμεσα, καθώς στο 48’ ο Μάγκλιτσα έλυσε το γόρδιο δεσμό, καθώς μετά από σουτ του εξαιρετικού Άλεφ (αν πρέπει να ξεχωρίσουμε ένα παίκτη αυτός θα ήταν ο Άλεφ ο οποίος ήταν πολύ καλός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα) ο πορτιέρο της Δόξας δεν κράτησε τη μπάλα και ο Μάγκλιτα είπε ευχαριστώ και σκόραρε.

Έτσι μετά το τέρμα ο Απόλλων ηρέμησε. Ίσως και λίγο περισσότερο στα πρώτα λεπτά καθώς η Δόξα έχασε τρεις καλές ευκαιρίες μετά το 1-0. Με την πάροδο όμως των πρώτων λεπτών μετά το τέρμα, ο Απόλλων έλεγξε το παιχνίδι. Τα πάντα έδειχναν πως είχαν κριθεί και ο Παπουλής , με ένα δεύτερο τέρμα, αφού τρύπωσε ωραία στην άμυνα της Δόξας έγραψε το 2-0.

Η ουσία του σημερινού παιχνιδιού ήταν στους τρεις βαθμούς και τίποτα περισσότερο. Ο Απόλλων είχε την ανάγκη να πάρει το τρίποντο. Είχε την πίεση μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ ταυτόχρονα οι νίκες του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ χθες ήρθαν να προσθέσουν στην πίεση αυτή. Έτσι το τρίποντο ακόμη και με μισό τέρμα θα ήταν αρκετό. Πλέον ο Απόλλων βλέπει τη συνέχεια, το ντέρμπι με την ΑΕΚ αλλά και όσα παιχνίδια απομένουν. Ένα προς ένα παιχνίδι με στόχο πάντοτε τη νίκη για να φθάσει στο τρόπαιο.