Απαγόρευση μετακίνησης στην Ανόρθωση

Η ποινή του Αθλητικού Δικαστή

Ο Αθλητικός Δικαστής επέβαλε στην Ανόρθωση ποινή απαγόρευσης μετακίνησης για ένα αγώνα για τα όσα έγιναν στο παιχνίδι με την Ομόνοια.

Αναλυτικά:

(δ) για σοβαρά επεισόδια που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας πριν την έναρξη του αγώνα (στης 18:59 λεπτό κατά την είσοδο των διαιτητών και των ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο έριξαν με πιστόλι φωτοβολίδες η μια εκ των οποίων σε ευθυτενή τροχιά πέρασε πάνω από τους διαιτητές και τους ποδοσφαιριστές τις αντίπαλης ομάδας και κατευθύνθηκε στην Βόρεια κερκίδα που βρίσκονταν οι οπαδοί της αντίπαλης ομάδας γεγονός που προκάλεσε και/η απείλησε να προκαλέσει ζημιά σε άτομα και/η στους θεατές που βρίσκονταν εντός του γηπέδου και/η προκάλεσε αναταραχή που επέφερε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 23 λεπτά κατά παράβαση των άρθρων 4(κβ) και 10.2(ιστ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ και γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 23 λεπτά που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας πριν την έναρξη του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π

Απόφαση: Ποινή απαγόρευσης μετακίνησης φιλάθλων για ένα αγώνα και πρόστιμο.

στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2022-2023 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/02.02.2023 (22η Αγωνιστική).