Στο βαρωσιώτικο... «Κυρία»! (vid)

Η Ανόρθωση κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα και την προσπέρασε στη βαθμολογία

«Κυανόλευκο» βάφτηκε το βαρωσιώτικο ντέρμπι με την Ανόρθωση να επικρατεί με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «ΠΑΠ». Η ομάδα του Σίσκο Μουνιόθ παρουσιάστηκε βελτιωμένη, είχε την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Κίκο 7’, Άδωνη 14’ και Σάμπο 43’.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να θέλουν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Στο 7ο λεπτό ο Κίκο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, αιφνιδιάζοντας τον Μελίσσα ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα της ομάδας του.

Η απάντηση όμως ήρθε αμέσως από την Νέα Σαλαμίνα στο 14’ της αναμέτρησης. Ο Κατσικάς πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ, με τον Λόρια να αποκρούει ασταθώς και τον Άδωνη στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ κι από κοντινή απόσταση να ισοφαρίζει για την ομάδα του.

Στο 33’ το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαΐτίδη έχασε καλή ευκαιρία με τον Τιάγκο να επιχειρεί το μακρινό σουτ το οποίο μάζεψε σταθερά ο Λόρια.

Έξι λεπτά μετά ο Κίκο έκανε την σέντρα από τα αριστερά με την μπάλα να βρίσκει ακολούθως στο χέρι του Άδωνη που βρισκόταν μέσα στη περιοχή. Ο Κροάτης ρεφ μετά από παρέμβαση του VAR υπέδειξε την άσπρη βούλα με τον Σάμπο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους, ο Φελίπε έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφάριση για δεύτερη φορά για την ομάδα του  με ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως κατέληξε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Έτσι το 2-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου υπέρ της «Κυρίας».

Β’ Ημίχρονο

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με την Ανόρθωση να θέλει να διαφυλάξει το προβάδισμα της και την Νέα Σαλαμίνα να θέλει να ισοφαρίσει.

Στο 49’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη φάση με τον Φράγκο να επιχειρεί το μακρινό συρτό σουτ και την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 55’ με τον Φερέιρα να κάνει το  σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα του Μουνιόθ απείλησε ξανά, με πρωταγωνιστή τον νεοεισελθόντα Γουαρίς, που πήρε την κεφαλιά στο κόρνερ με τον πορτιέρο των «ερυθρολεύκων» να αποκρούει εξαιρετικά.

Η «Κυρία» συνέχισε να έχει την υπεροχή και έφτιαξε ακόμη μια καλή φάση στο 74’, με τον Μπαισίνιο να παίρνει την κεφαλιά στο κόρνερ του Κίκο και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Έξι λεπτά μετά ο Νινγκά έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του! Ο Αντωνίου έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, με τον φορ της Ανόρθωσης να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ από το ύψος του πέναλτι για να βρει στη συνέχεια η μπάλα πάνω στον Άδωνη και να περάσει σε κόρνερ.

Στο 90’, η ομάδα του Πουρσαΐτίδη «άγγιξε» την ισοφάριση με τον Μιγκελίτο να αστοχεί από κοντινή απόσταση μετά την σέντρα του Σεργίου από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι.

Έτσι η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο που της έδωσε βαθμολογικές «ανάσες

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Κορρέα, Μπαϊσίνιο, Κίκο, Σάμπο (65' Χρυσοστόμου), Ιωάννου (88' Λάζαρος), Πάντσεον, Φερέιρα (65' Χριστοφή), Κορέια (56' Γουαρίς), Ράντονιτς (56' Νινγκά).

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (63' Μιγκελίτο), Φράγκος (63' Μαργκάσα), Τολεμές (55' Ντορεγκαράι), Οφόρι, Τιάγκο (46' Μποτεάκ), Φελίπε (78' Τσίκο).

Σκόρερ: 7' Κίκο, 43' Σάμπο / 14' Άδωνη

Κίτρινες: 12' Κορέια, 13' Σάμπο, 65' Αντωνίου, 67' Χρυσοστόμου, 81' Γουαρίς / 6' Τιάγκο, 8' Οφόρι, 70' Φελίπε

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Bebek Ivan

VAR: Σολωμού Δημήτρης