Ανόρθωση: Μετά τον Ουάρντα, μηδέν…

Αρνητικό ρεκόρ δεκαετίας για την ομάδα της Αμμοχώστου

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Η Ανόρθωση δεν τα κατάφερε στο στάδιο «Αλφαμέγα» απέναντι στον Απόλλωνα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0, η οποία είναι η τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η «Κυρία» παραμένει καθηλωμένη στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, βρισκόμενη στη 10η θέση με 19 βαθμούς και αρκετά μακριά από τις ομάδες που είναι αυτή τη στιγμή στην πρώτη εξάδα.

Πλησιάζει τα 500 λεπτά «ξηρασίας» η Ανόρθωση

Το παιχνίδι με τον Απόλλωνα ήταν το 5ο στη σειρά για την Ανόρθωση, στο οποίο δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Η ομάδα της Αμμοχώστου δεν έχει καταφέρει να σκοράρει μέσα στο 2023. Η τελευταία φορά που πέτυχε γκολ η «Κυρία» ήταν στις 10 Δεκεμβρίου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο ΠΑΠ, με σκόρερ τον Αμρ Ουάρντα στο 59ο λεπτό. Έκτοτε, έχουν περάσει 491 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά χωρίς να μπορέσει να πετύχει κάποιο γκολ.

Οι πέντε σερί αγώνες χωρίς γκολ αποτελούν αρνητικό ρεκόρ δεκαετίας για την Ανόρθωση. Για να βρούμε ξανά αντίστοιχο στατιστικό θα πρέπει να πάμε πίσω στο 2013 όταν η «Κυρία» είχε μείνει και πάλι «άσφαιρη» σε πέντε συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος.

Το πρόβλημα στην επίθεση είναι κάτι περισσότερο από εμφανές. Η Ανόρθωση διαθέτει την 5η χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος, στοιχείο το οποίο δεν συνάδει με ομάδες που έχουν ως στόχο τη διάκριση και την εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Οι στόχοι της Ανόρθωσης μέσω του πρωταθλήματος έχουν χαθεί. Η «Κυρία» θα προσπαθήσει να σώσει τη χρονιά μέσω του κυπέλλου όμως εάν δεν καταφέρει να λύσει το πρόβλημα στην επίθεση τότε δύσκολα θα μπορέσει να πετύχει κάτι καλό.