Παίρνει respect από παντού!

Η τοποθέτηση του Πλουτή άρεσε σε όλους, όχι μόνο στους Σαλαμιναίους

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Αρκετό τρίτο ημίχρονο έχει η αναμέτρηση που έγινε χτες στο στάδιο «Αλφαμέγα» ανάμεσα στην ΑΕΛ και τη Νέα Σαλαμίνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου, η οποία βρήκε νικήτρια την ομάδα της Λεμεσού με 1-0.

Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα ήρθε στο 80ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρομό. Δυο λεπτά προηγουμένως, ο Κωνσταντίνος Φωτίου είχε δείξει την άσπρη βούλα για χέρι του Οφόρι μέσα στην περιοχή , χωρίς να υπάρξει διαφωνία από το VAR. Δεν υπήρχε καμία περίπτωση πέναλτι και αυτή η φάση δεν έπρεπε να ήταν καν αμφισβητούμενη όμως διαιτητής και VARίστας είχαν άλλη άποψη.

Η Νέα Σαλαμίνα εξέφρασε έντονα παράπονα για τη συγκεκριμένη διαιτητική απόφαση ενώ θέση πήρε και η ΑΕΛ δια μέσου του εκπροσώπου Τύπου της. «Δεν έχω πρόβλημα να πω ότι αν η φάση δινόταν εναντίον μας θα ήμουν από αυτούς που θα φώναζαν», δήλωσε ο Πλουτής Αβραάμ ο οποίος δεν προσπάθησε να κάνει το άσπρο-μαύρο όπως κάνουν αρκετοί συνάδελφοι του σε τέτοιες ξεκάθαρες περιπτώσεις.

Δικαιολογημένα, ο εκπρόσωπος Τύπου της ΑΕΛ πήρε πολλά respect, όχι μόνο από τους Σαλαμιναίους αλλά και από όλους τους υγιώς σκεπτόμενους φιλάθλους. Respect και από εμάς.