Μήνυμα Βασίλισσας...από Λεμεσό

Διπλό της Ομονοίας που προειδοποιεί βαθμολογικά τους υπόλοιπους...βουλιάζοντας την ΑΕΛ

Η Ομόνοια υπερίσχυσε στις λεπτομέρειες και κατάφερε να φύγει νικήτρια με σκορ 1-0, από το Τσίρειο απέναντι στην ΑΕΛ, σε ένα παιχνίδι που δεν μας χάρισαν το καλύτερο θέαμα, με το γκολ του Λέτσιακς στο 33’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η ΑΕΛ δίνει συνέχεια στα ανεπιτυχή αποτελέσματα και η επόμενη μέρα γίνεται ακόμη πιο δύσκολη.

Α’ Μέρος

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο στάδιο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να οργανώσουν το παιχνίδι τους και να βρουν τους διαδρόμους τους, στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Από μια μεγάλη ευκαιρία σημειώσαμε για κάθε ομάδα στα πρώτα λεπτά, πριν φυσικά τον γκολ που πέτυχε η Ομόνοια στο 33’ με τον Λέτσιακς που άνοιξε το σκορ.

Στο 6’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής έκανε την κάθετη μέσα στη περιοχή για τον Τσέποβιτς, ο οποίος με πλασέ βρήκε το αριστερό δοκάρι και η μπάλα κατέληξε εκτός. Ο Ριστέφσκι απείλησε τρία λεπτά αργότερα τον Ουζόχο με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Παπαφώτη αλλά ο Νιγηριανός βρισκόταν σε ετοιμότητα και μάζεψε σωστά τη μπάλα. Μεγαλύτερη στιγμή στο παιχνίδι ήταν το γκολ για την Ομόνοια μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ, ο Γιαν Λέτσιακς με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βοζίνια και έγραψε το 0-1 για την ομάδα του.

Β’ Μέρος

Στον ίδιο ρυθμό όπως τελείωσε το πρώτο μέρος συνεχίστηκε το δεύτερο, αφού η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 64’ από την ΑΕΛ. Ο Σάντος από αριστερά μέσα στη περιοχή, έκανε το πλασέ, ο Ουζόχο απέκρουσε δύσκολα και ο Λέτσιακς έδιωξε σωστά και έδωσε τέλος στην φάση. Επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε από την Ομόνοια στο 74’ που απάντησε με τον Λοϊζου, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο κίπερ της ΑΕΛ μάζεψε σωστά.Ακόμη μια καλή στιγμή σημειώθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 84’, έγινε η συρτή μπαλιά μέσα στη περιοχή ο Ντούριτς βρέθηκε σε καλό σημείο απέναντι από την εστία του Βοζίνια, έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Αντωνίου (58' Τόρρες), Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (58' Πελε), Παπαφώτης (58' Μάζουρεκ), Τσάβες (71' Τσέποβιτς), Ριέρα (65' Γεωργίου), Ντάβερβελντ.

Ομόνοια (Μπεργκ): Ουζόχο, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Μιξ, Τζιωνής, Λοίζου (79' Μποτεάκ), Παπουλής (73' Ντούριτς) και Τσέποβιτς (73' Κακουλλής)

Σκόρερ: -/ Λέτσιακς 33'

Κίτρινες:  Σάντος 40', Ντάβερβελντ 51', 80' Πελέ, 82' Γεωργίου Λέτσιακς 8', Λάνγκ 28'