Με δίμπαλο… το πρώτο διπλό στο «Αλφαμέγα» (vid)

Η Ανόρθωση κέρδισε 2-0 την ΑΕΛ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο νέο γήπεδο της Λεμεσού

Θεόδωρος Τσιολάκης

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στο στάδιο «Άλφαμέγα», όπου επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος. Η «Κυρία» ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της και με δύο τέρματα των Γκερέρο στο 40’ και Φερέιρα στο 56’ πήρε το τρίποντο, ανεβαίνοντας στους 43 βαθμούς και στη 2η θέση του β’ ομίλου. Η ΑΕΛ δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε, ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δέχθηκε την ήττα, παραμένοντας στους 39 βαθμούς και στην 3η θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά δεν είχαμε κάποια μεγάλη ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να παίζουν συντηρητικό ποδόσφαιρο και να μην ανοίγονται εύκολα για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη φάση στο ματς σημειώθηκε στο 9ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ η ΑΕΛ απείλησε, όμως η κεφαλιά του Κοντινέλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κεραυνού.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα μέσα στο γήπεδο, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, όπως ούτε η ΑΕΛ, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κεραυνού.

Γενικότερα το θέαμα στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά «φτωχό», όμως στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο 40’ μετά από σέντρα του Αντωνίου από δεξιά, ο Γκερέρο στο δεύτερο δοκάρι αφύλακτος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η «Κυρία» πήγε στα αποδυτήρια με 1-0 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση συνέχισε να πατά καλύτερα και να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ αρκετά νωρίς πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Στο 56’ ο Φερέιρα με ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή, πέρασε και τον Ολιβέιρα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος με την ΑΕΛ να δυσκολεύεται να βγάλει αντίδραση και να μειώσει στο σκορ. Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι δεν είχε καλή απόδοση και δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι μέσα στο ματς. Στο 62’ απείλησε με ένα σουτ του Κάσα, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στη συνέχεια σημειώθηκε μια αρνητική εξέλιξη για την ΑΕΛ, με τον Τσιμπόλα να τραυματίζεται και να αφήνει την ομάδα του με 10 στο 70’, καθώς ο Γιανέφσκι έκανε όλες τις αλλαγές που μπορούσε.

Στο 78’ η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0, με τον Γκερέρο να κάνει το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Ολιβέιρα έβγαλε τεράστια απόκρουση.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, έτσι η «Κυρία» πέτυχε την πρώτη της νίκη στο στάδιο «Άλφαμεγα» και ανέβηκε στους 43 βαθμούς και στη 2η θέση του β’ ομίλου. Στην 3η θέση έμεινε η ΑΕΛ με 39 βαθμούς