Τραβάει το… σεντόνι η Λάτσιο!

Νίκησε με 2-0 τη Μόντσα και παρέμεινε στη 2η θέση

Πέρασε από την έδρα της Μόντσα η Λάτσιο! Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και επικράτησε 2-0 της ομάδας του Ραφαέλε Παλαντίνο, παραμένοντας στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κάπως έτσι, δείχνει ικανή για να τερματίσει στην τετράδα και να εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για το Champions League της νέας σεζόν.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Λάτσιο με τον Πέδρο να απειλεί την αντίπαλη εστία στο 12ο λεπτό. Ο Ισπανός έκανε ένα ωραίο βολέ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο Πέδρο πήρε την… εκδίκησή του ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Τζακάνι του έκανε την πάσα και με φοβερό σουτ έκανε το 1-0!

Στην συνέχεια του αγώνα η Μόντσα είχε κάποιες καλές στιγμές ωστόσο δεν ήταν άκρως επικίνδυνες για τους «λατσιάλι» οι οποίοι πίεζαν και για δεύτερο γκολ. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μαουρίτσιο Σάρι να προηγείται (1-0). Η Λάτσιο μπήκε με την ίδια όρεξη και στο δεύτερο μέρος του ματς, με τον Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να διπλασιάζει τα τέρματα στο 56ο λεπτό με απίθανη εκτέλεση φάουλ. Κάπου εκεί ουσιαστικά… κλείδωσε το ματς για τους φιλοξενούμενους που διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και συνεχίζουν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.Από την άλλη, Σπέτσια-Σαλερνιτάνα «κόλλησαν» στο 1-1 σε μια μεγάλη μάχη ανάμεσα σε δύο ομάδες που προσπαθούν να μεγαλώσουν την απόστασή τους από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ισορροπημένο αρκετά ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να κρατάνε περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους. Η Σαλερνιτάνα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 43’, όταν ο Κάλνταρα προσπάθησε να διώξει, αλλά τελικά με… άψογο τελείωμα πάνω από τον τερματοφύλακα του σκόραρε άθελά του στην εστία της ομάδας του για το 1-0.

Η Σπέτσια στο δεύτερο μέρος είχε την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορούσε ωραία, προσπαθώντας να φέρει στα ίσα το ματς. Τελικά, ο Σομουρόντοφ στο 70’ έκανε το 1-1 για την ομάδα του από κοντά, μετά από λάθος της αντίπαλης άμυνας.

Κάπως έτσι η Σπέτσια κατάφερε να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη αφού βρίσκεται στο +6 από τη Βερόνα, ενώ από την άλλη η Σαλερνιτάνα πήρε κι αυτή βαθμολογική ανάσα ανεβαίνοντας στην 15η θέση και στο +9!