Σε… τροχιά Champions League η Σασουόλο

Κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας την ΣΠΑΛ

Συνεχίζει το καλό της ξεκίνημα στην φετινή Serie A η Σασουόλο, που πέρασε και από την έδρα της ΣΠΑΛ, νικώντας με 2-0 χάρη στα τέρματα των Κλαούντ Ατζαπόνγκ στο 59ο και Αλεσάντρο Μάτρι στο 90ο λεπτό αντίστοιχα, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής.

Αποτέλεσμα που επέτρεψε στην ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι να… σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος και να κάνει όνειρα, αν και πρόωρα, να… κουνήσει σεντόνι τη νέα σεζόν!

Οι «νεροβέρντι» δυσκολεύθηκαν πάντως αρκετά από την αντίσταση των γηπεδούχων και χρειάστηκε να φτάσουμε σχεδόν μια ώρα μετά τη σέντρα για να πάρουν το προβάδισμα, με τον Ατζαπόνγκ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Αλφρέντ Γκομίς με… περιπετειώδη τρόπο και πλασέ ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος, από κοντά.

Για να έρθει ο Μάτρι, που είχε μπει αλλαγή στο 87’, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και να διαμορφώσει με δεύτερη προσπάθεια και τη βοήθεια του δοκαριού το τελικό 2-0 για την ομάδα του.