Νάπολι σε mood πρωταθλήτριας, έχασε από τη Μόντσα αλλά ποιος… νοιάζεται!

Η Μόντσα πήρε μια σπουδαία νίκη επικρατώντας 2-0 της πρωταθλήτριας Νάπολι

Η Νάπολι γιορτάζει και τίποτα δεν της το χαλάει πλέον… Οι «παρτενοπέι» είναι ξεκάθαρο πως βρίσκονται πλέον σε mood διακοπών και πανηγυρισμών, αφού οι εμφανίσεις τους δεν θυμίζουν την ομάδα του πρώτου γύρου. Ποιος νοιάζεται, όμως; Διότι η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι γνώρισε την ήττα στην έδρα της εξαιρετικής Μόντσα (2-0).

Μια ήττα η οποία ήταν μόλις η τέταρτη στη Serie A φέτος για τη Νάπολι, αλλά και η τέταρτη απώλειά της στα έξι πιο πρόσφατα ματς της. Με τους γηπεδούχους, πάντως, πριν το ματς να κάνουν pasillo στους φιλοξενούμενους για την κατάκτηση του 3ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους.

Το ματς ήταν ζόρικο εξ αρχής για τους «παρτενοπέι». Με τον Ντάνι Μότα να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Πεσίνα στο 18’ για να δώσει προβάδισμα στη Μόντσα, βάζοντας… φρένο στην ορμή της Νάπολι. Με τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται στη συνέχεια αλλά να είναι αρκετά άστοχοι και να το πληρώνουν στο 53ο λεπτό όταν ο Πετάνια διαμόρφωσε το τελικό 2-0, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι», η Φιορεντίνα επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε και έβγαλε αντίδραση μετά τον πρώτο ημιτελικό του Europa Conference League και την εντός έδρας ήττα από τη Βασιλεία. Με τους «βιόλα» πλέον να στρέφουν το βλέμμα τους στη ρεβάνς με τους Ελβετούς την ερχόμενη Πέμπτη.

Πολύ νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό ο Καστροβίλι έδωσε σκορ στην αναμέτρηση, με τον ίδιο παίκτη στο… φινάλε να σερβίρει το 2-0 στον Μποναβεντούρα, με το σκορ να μένει στα τελευταία λεπτά του αγώνα ως είχε.

ΝΑΠΟΛΙ: Τελευταία Ενημέρωση