Η Νάπολι κλείδωσε το σκουντέτο

Απομένουν πλέον τα τυπικά για τη μαθηματική κατάκτηση

Η μία είναι… ισόβια πρωταθλήτρια στην Ιταλία, έχοντας χάσει μόλις δύο πρωταθλήματα τα έντεκα τελευταία χρόνια! Η άλλη, είναι η ομάδα που θα σηκώσει δικαίως το φετινό σκουντέτο! Η Νάπολι άλωσε το «Allianz Stadium», επικρατώντας 1-0 της Γιουβέντους και ψάχνει τέσσερις βαθμούς στις επτά τελευταίες αγωνιστικές για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια.

Με τον Ρασπαντόρι να είναι ο λυτρωτής και τους «παρτενοπέι» να παίρνουν το ντέρμπι κόντρα στη μισητή αντίπαλο, φεύγοντας νικητές μετά από πέντε χρόνια από το Τορίνο! Και την ίδια ώρα, η Γηραιά Κυρία που είδε προ ημερών να της επιστρέφονται οι 15 βαθμοί, έχασε την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη, ενώ είδε δύο γκολ να της ακυρώνονται σωστά..

Την ίδια ώρα, οι «μπιανκονέρι» που θέλησαν να δείξουν πως έχουν το dna του πρωταθλητή, είδαν να τους ακυρώνονται δύο γκολ. Τόσο για επιθετικό φάουλ στον Λομπότκα (που στο φινάλε της φάσης βρήκε δίχτυα ο Ντι Μαρία), όσο και γιατί είχε βγει η μπάλα πριν το τέρμα του Μίλικ.

Η Γιουβέντους είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και ήταν καλύτερη, με τη Νάπολι να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Η Γηραιά Κυρία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει κάποια από τις φάσεις και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι βρήκε τον ρυθμό της και είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, αλλά ήταν άστοχη. Στο 50’ ο Κβαρατσκέλια έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Σέζνι έκανε μια σωτήρια επέμβαση κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Η ομάδα του Σπαλέτι δεν σταμάτησε εκεί και στο 70’ είχε δοκάρι με τον Οσιμέν.

Στην συνέχεια το ματς είχε πάρει… φωτιά καθώς ακυρώθηκαν δυο γκολ της Γιουβέντους σωστά. Πρώτα ο Ντι Μαρία στο 83’ με φοβερό σουτ έκανε το 1-0 αλλά δε μέτρησε και έπειτα ο Βλάχοβιτς στις καθυστερήσεις που επίσης ακυρώθηκε.

Η Νάπολι τελικά βρήκε το γκολ της νίκης στο 90+3’ με τον Ρασπαντόρι που έκανε το 1-0 από κοντά. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τους «παρτενοπέι» να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς, σε αντίθεση με τη Γιουβέντους που η απογοήτευση ήταν σχηματισμένη στο πρόσωπο των παικτών.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Γκάτι, Ρουγκάνι, Κουαδράδο, Κόστιτς (61’ Κιέζα), Ραμπιό, Λοκατέλι, Μιρέτι (61’ Ντι Μαρία), Σουλέ (66’ Φατζιόλι), Μίλικ (90’ Βλάχοβιτς)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ζέσους, Ντι Λορέντζο, Κιμ, Ολιβέρα, Λομπότκα (90+6’ Ραχμάνι), Εντομπελέ (68’ Ελμάς), Ανγκισά, Λοσάνο (68’ Ζιελίνσκι), Οσιμέν, Κβαρατσχέλια (86’ Ραζπαντόρι).