Η Κρεμονέζε φρέναρε τη Μίλαν και… εκτόξευσε τη Νάπολι στο +8!

Οι «ροσονέρι» κόλλησαν στο 0-0 στο «Giovanni Zini»

Κόλλησε στο «Giovanni Zini» η Μίλαν! Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είχε την υπεροχή αλλά της έλειπε ο Ζιρού, που αποβλήθηκε στο περασμένο ματς με τη Σπέτσια μετά το… buzzer beater που πέτυχε, και έμεινε στο 0-0 απέναντι στη σκληροτράχηλη Κρεμονέζε.

Κάπως έτσι, οι «ροσονέρι» έφτασαν τους 30 βαθμούς, αλλά έδωσαν το δικαίωμα στην ασταμάτητη Νάπολι να «εκτοξεύσει» τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +8, με την Κρεμονέζε να φέρνει τρίτη διαδοχική ισοπαλία, φτάνοντας τους 7 βαθμούς (ενώ παρέμεινε χωρίς νίκη στη Serie A).

Τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού είχε από το ξεκίνημά του η Μίλαν. Η κατοχή έφτασε στο τέταρτο στο 70% για τους «ροσονέρι», με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 23’ με τον Μπραχίμ Ντίας. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τονάλι απείλησε, επίσης, αλλά χωρίς να βρει στόχο, ενώ ο Καρνέτσι έβγαλε την κεφαλιά του Τιό στο 38’ και την τελική του Μεσίας δύο λεπτά μετά για να κρατήσει το 0-0 ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ίδια εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Πιόλι να κυριαρχεί. Βρήκε το γκολ στο 56’ αλλά μέσω VAR ο Οριγκί υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, με την Μίλαν να ψάχνεται ως το φινάλε αλλά με ανορθόδοξο τρόπο και τελικά να μην βρίσκει το τέρμα της νίκης ως το τέλος!