Γονάτισε τη Φιορεντίνα και αγκάλιασε τον τίτλο η Μίλαν!

Έχασε τα… άχαστα, αλλά το πρωτάθλημα δεν το χάνει!

Η Μίλαν λύγισε τη Φιορεντίνα, την κέρδισε με 1-0 και ξέφυγε με πέντε πόντους από την Ίντερ αλλά με ένα ματς περισσότερο.

Στο 7ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ερναντές για οφσάιντ στον Μεσίας, ενώ στο 11’ ο Μενιάν είπε όχι σε σουτ του Ιγκόρ και στο 16’ ο Ζιρού πάτησε περιοχή και σούταρε από αριστερά αλλά αστόχησε. Στο 21’ ο Λεάο έκανε λάθος και οι «βιόλα» έφυγε στην κόντρα και ο Σαπονάρα έκανε το σουτ από δεξιά αλλά ο Μενιάν έσωσε και στην επαναφορά ο Τόμορι πρόλαβε τον Ντάνκαν.

Στο 48ο λεπτό ο Ζιρού έστρωσε στον Λεάο αλλά ο Μαρτίνεθ πρόλαβε σωτήρια και στο 52’ ο Τεράτσιανο έδωσε μετά από σουτ του Ζιρού και στη συνέχεια έβγαλε και σε κόρνερ το πλασέ του Κεσί. Στο 53ο λεπτό ο Τεράτσιανο είπε όχι χε σουτ του Ερναντές, ενώ στο 76’ η κεφαλιά του Καμπράλ πέρασε μόλις έξω.

Και στοπ 82ο λεπτό ο Τεράτσιανο έκανε λάθος πάσα πάνω στον Λεάο που με όμορφο πλασέ από τα όρια της περιοχής, έγραψε το 1-0.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Τόμορι, Ερναντές, Καλουλού, Κεσί (79’ Μπενασέρ), Τονάλι, Λεάο, Ντίαθ (56’ Κρούνιτς), Μεσίας (56’ Ρέμπιτς), Ζιρού (67’ Ιμπραΐμοβιτς)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Ιγκόρ, Βενούτι (45’ Μαρτίνεθ), Μιλένκοβιτς, Σαπονάρα (81’ Σοτίλ), Ντάνκαν (67’ Τορέιρα), Άμραμπατ, Μαλέχ (59’ Μποναβεντούρα), Καμπράλ, Γκονζάλες