Γκέλες για Μίλαν, Ρόμα και… φουλ για τετράδα η «εξάσφαιρη» Ίντερ!

Όλα τα αποτελέσματα στους σημερινούς αγώνες της Serie A

Η Ίντερ έκανε το καθήκον της, οι Μίλαν και Ρόμα είχαν απώλειες και το θρίλερ για την τετράδα συνεχίζεται στη Serie A!

Με την Κρεμονέζε να παίρνει αποτέλεσμα στο «Σαν Σίρο» (αν και θα μπορούσε να πάρει και το τρίποντο) που την κρατάει ζώντανη στη μάχη της παραμονής και να πηγαίνει σε «τελικό» με τη Σπέτσια το Σάββατο, ενώ τεράστιο ενδιαφέρον έχει και το Λέτσε-Βερόνα επίσης για την αποφυγή του υποβιβασμού!

Στο «Μπεντεγκόντι», λοιπόν, η Ίντερ πέρασε σαν… σίφουνας διαλύοντας με 5-0 τη Βερόνα και έδειξε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία ενόψει των δύο ερχόμενων μεγάλων ματς. Πρώτα με τη Ρόμα στο «Ολίμπικο» και μετά με τη Μίλαν στον πρώτο ημιτελικό του Champions League.

Όλα κρίθηκαν σε ένα εκρηκτικό εξάλεπτο, με τον Γκάιτς να δίνει προβάδισμα στους νερατζούρι με αυτογκόλ στο 31’. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσαλχάνογλου με αδιανόητη σουτάρα από τα 30 μέτρα σκόραρε για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τζέκο έγραψε το 3-0 του πρώτου μέρους. Ο Λαουτάρο στο 55’ σκόραρε εκ νέου, με τον Τζέκο να πετυχαίνει ντοπιέτα στο 61ο λεπτό για το 5-0. Με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να πετυχαίνει και αυτός ντοπιέτα, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 6-0!

Η Λάτσιο έκανε το καθήκον της επικρατώντας 2-0 της Σασουόλο για να παραμείνει δεύτερη στη βαθμολογία. Κάτι που δεν αλλάζει βέβαια τίποτα για τη Νάπολι, η οποία θέλει έναν βαθμό στο «Dacia Arena» για να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα! Ο Ιμόμπιλε βρήκε δίχτυα στο 7’ αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε και τελικά στο 14ο λεπτό ο Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ για τους «λατσιάλι». Με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να κυριαρχεί στο γήπεδο και να δέχεται λιγοστές απειλές από τη Σασουόλο, τελικά βρήκε στο φινάλε το τέρμα που κλείδωσε τη νίκη με τον Μπάσιτς από την ασίστ του Τζακάνι στο 90’+2’ να γράφει το τελικό 2-0.

Απώλειες για Μίλαν και Ρόμα! Οι «ροσονέρι» γλίτωσαν τα χειρότερα, αφού βρήκαν στο φινάλε απάντηση στο προβάδισμα του Οκερέκε και… ξέραναν την Κρεμονέζε (1-1), παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας. Με τον Μεσίας να… επιβεβαιώνει το όνομά του και να σώζει την ομάδα του από βαριά ήττα, με την Κρεμονέζε να χάνει την ευκαιρία να βρεθεί στο -4 από την παραμονή και την ερχόμενη αντίπαλό της, τη Σπέτσια.

Η Ρόμα παρότι προηγήθηκε με τον Ελ Σαράουι στ 24’, απώλεσε γρήγορα το προβάδισμά της αφού ο Καλντιρόλα ένα τέταρτο αργότερα έφερε το σκορ στα ίσα. Με το ματς να είναι ροντέο σε όλη τη διάρκειά του, αλλά το 1-1 να παραμένει ως το φινάλε χάρη στους δύο τερματοφύλακες που έκαναν μεγάλες επεμβάσεις για να κρατήσουν το σκορ ως είχε.