Ασταμάτητος Ζιρού διατήρησε τη Μίλαν στο κυνήγι της Νάπολι!

Χάρισε τη νίκη (2-1) στη Μίλαν επί της Σπέτσια και την επανέφερε στο -6 από τη Νάπολι

Ένας… Μαλντίνι πήγε να κάνει τη ζημιά στη Μίλαν, αλλά ο Ζιρού τη λύτρωσε στο 90’. Ο Ντανιέλ Μαλντίνι που αγωνίζεται ως δανεικός στη Σπέτσια από τη Μίλαν, σκόραρε κόντρα στην ομάδα που διευθύνει ο πατέρας του και παραλίγο να της κάνει μεγάλη ζημιά. Το 1-1 διατηρήθηκε ως το 90ο λεπτό όταν ο Ολιβιέ Ζιρού πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και χάρισε τη νίκη με 2-1 στους «ροσονέρι». Έτσι η ομάδα του Πιόλι έμεινε στο -6 από τη Νάπολι και συνεχίζει να την καταδιώκει.

Στο 13’ ο Ταταρουσάνου είπε όχι σε σουτ του Καλντάρα ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντραγκόβσκι είπε όχι σε πλασέ του Τομόρι και στο 16’ η Μίλαν είχε και δοκάρι με τον Κρούνιτς. Στο ίδιο λεπτό ο Ντραγκόβσκι είπε όχι σε κεφαλιά του Ντίαθ αλλά στο 21’ o Μπενασέρ σήκωσε για τον Ερναντές, ο οποίος στα αριστερά κατέβασε με το στήθος και πλάσαρε με τη μία για το 1-0.

Στο 45+3’ η Μίλαν είχε δοκάρι με τον Λεάο και στην κόντρα μετά από γύρισμα του Μπουραμπιά, ο Ενζολά αστόχησε σε κενό τέρμα.

Στο 57ο λεπτό μετά από γέμισμα του Χολμ στην περιοχή της Μίλαν, ο Έκνταλ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ταταρουσάνου και τελικά στο 59’ ο Μαλντίνι κέρδισε την μπάλα στα αριστερά της περιοχής της Μίλαν και με φοβερό φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 1-1.

Στο 65ο λεπτό ο Τονάλι πέτυχε ένα απίθανο γκολ με σουτ από μακριά αλλά ο Φάμπρι το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ του Τομόρι αλλά στο 89’ μετά από γέμισμα του Τονάλι από δεξιά, ο Ζιρού με φοβερή εναέρια προβολή στο πίσω δοκάρι έγραψε το 2-1. Μάλιστα έβγαλε τη φανέλα του στους πανηγυρισμούς και αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 90+4’ μετά από κόρνερ ο Καλντάρα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ταταρουσάνου μπλόκαρε όπως έκανε και ο Ντραγκόβσκι στο 90+6’ σε πλασέ του Τονάλι.

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Ερναντές, Τομόρι, Γκάμπια, Καλουλού, Μπενασέρ (46’ Τονάλι), Μπραΐμ Ντίαθ (72’ Ντε Κετελάρ), Κρούνιτς, Λεάο (90+1’ Τιό), Μεσίας (72’ Ρέμπιτς), Οριγκί (72’ Ζιρού)

ΣΠΕΤΣΙΑ: Ντραγκόβσκι, Αμπαντού, Καλντάρα, Κίβιορ, Αμιάν (54’ Ρέκα), Χολμ, Αγούδελο (69’ Χριστόφ), Έκνταλ (90+1’ Στρέλετς), Μπουραμπιά (69’ Έλερτσον), Ενζολά, Μαλντίνι (68’ Βέρντε)