Ανατροπή… τίτλου με σούπερ Τονάλι-Λεάο για Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 3-1 της Βερόνα με ανατροπή

Μίλαν με στόφα πρωταθλήτριας, έτοιμη για το Σκουντέτο. Η ομάδα του Πιόλι βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Βερόνα, ωστόσο έφερε τούμπα το μας, πήρε τη νίκη με 3-1 κι επέστρεψε στην 1η θέση. Με Αταλάντα εντός και με Σασουόλο εκτός τα δυο τελευταία ματς της Μίλαν.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ερναντές έφυγε λίγο έξω ενώ στο 14’ ο Μοντιπό έσωσε μετά από κεφαλιά του Κρούνιτς και στο 17’ ο Τονάλι σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 19’ ο Τονάλι άλλαξε υπέροχα με τον Καλάμπρια και πλάσαρε από δεξιά αλλά ο Μοντιπό έσωσε με τα πόδια και στο 23’ το σουτ του Καπράρι πέρασε μόλις έξω. Στο 25’ ο Μενιάν είπε όχι σε σουτ του Σιμεόνε και στο 27’ το διαγώνιο σουτ του Κρούνιτς πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 35’ ο Σιμεόνε έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έξυσε τα δοκάρια του Μενιάν και στο 38’ ήρθε το γκολ για τη Βερόνα. O Καπράρι πέρασε κάθετα στον Λάζοβιτς ο οποίος σέντραρε από αριστερά και ο Φαραόνι με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, έγραψε το 1-0. Στο 41’ το σουτ του Καλάμπρια σταμάτησε στα σώματα και στο 45+3’ ο Λεάο έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Τονάλι με προβολή εξ επαφής έγραψε το 1-1.

Στο 49ο λεπτό μετά από κόρνερ της Βερόνα, ο Λεάο έφυγε σαν άλογο στην κόντρα, άδειασε τον Μπαράκ και από αριστερά έδωσε έτοιμο γκολ στον Τονάλι που εξ επαφής έγραψε το 1-2 με προβολή.

Στο 57’ ο Φαραόνι έβγαλε σέντρα σουτ από δεξιά και ο Μενιάν έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ενώ στο 67’ ο Λεάο έκανε έξυπνο πλασέ από αριστερά και ο Μοντιπό έβγαλε δύσκολα στη γωνία του. Στο 75ο λεπτό η κεφαλιά του Λαζάνια πέρασε μόλις έξω ενώ στο 80’ ο Μοντιπό απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Καλάμπρια και στο 82’ η κεφαλιά του Μπαράκ έφυγε λίγο έξω.

Και στο 86ο λεπτό ο Φλορέντσι που είχε μπει μόλις στο ματς, έγραψε το 1-3 με φοβερό σουτ από δεξιά και στο 90+1' o Μεσίας έφυγε στην κόντρα αλλά πλάσαρε άσχημα.

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Φαραόνι (66’ Ντεπάολι), Γκίντερ, Τσεκερίνι (79’ Σούταλο), Καζάλε (66’ Χόνγκλα), Ταμέζ, Ίλιτς, Λάζοβιτς, Καπράρι, Μπαράκ, Σιμεόνε (72’ Λαζάνια)

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (84’ Φλορέντσι), Ερναντές, Τόμορι, Καλουλού, Κεσί, Τονάλι, Σαλεμάκερς (62’ Μεσίας), Κρούνιτς (68’ Μπενασέρ), Λεάο (84’ Ιμπραΐμοβιτς), Ζιρού (62’ Ρέμπιτς)