Έσωσε τα χειρότερα στο 94’ η Λάτσιο και… έκοψε τη χαρά της Λέτσε! (vid)

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2

Άγγιξε ένα σπουδαίο τρίποντο, αλλά… λιποθύμησε στο φινάλε η Λέτσε! Παρότι έκανε ανατροπή και βρισκόταν αγκαλιά με μια νίκη μισή παραμονή, ο Μάρκο Μπαρόνι είδε τους ποδοσφαιριστές του να κάνουν τραγικό λάθος και να χαρίζουν στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έτοιμο γκολ για το τελικό 2-2.

Ένας βαθμός που γλίτωσε τη Λάτσιο από δεύτερη σερί ήττα, αλλά τους κρατάει στην… πρίζα σχετικά με την τετράδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στο +5 (με ματς περισσότερο) από την επικίνδυνη ζώνη!

Με τον Στρεφέτσα να σπαταλά το κερδισμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 34ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Λάτσιο. Μια φάση στην οποία δέχτηκε την κάθετη πάσα από τον Λουίς Αλμπέρτο και εκτέλεσε τον Φαλκόνε για το 1-0 των «λατσιάλι».

Ένα γκολ που έψαχνε διακαώς εδώ και αρκετό καιρό ο έμπειρος Ιταλός φορ, διότι είναι το πρώτο του μετά από 243 ημέρες σε εντός έδρας ματς της Λάτσιο. Ο Ιμόμπιλε σκόραρε για τελευταία φορά στο «Ολίμπικο» πριν από… 612 λεπτά. Όταν και είχε βρει δίχτυα στις 11 Σεπτεμβρίου του 2022 απέναντι στη Βερόνα.

Η χαρά βέβαια δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 45+2’ ο Ουντέν έφερε το ματς στα ίσα, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (1-1). Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που… σόκαρε τους Ρωμαίους λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ουντέν να σκοράρει εκ νέου στο 51’ για να υπογράψει την ανατροπή της Λέτσε (1-2).

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα και απειλούσαν την εστία της Λέτσε, χάνοντας κάποιες πολύ καλές στιγμές. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεσή της και είχε εγκατασταθεί στα αντίπαλα καρέ.

Ο Πέδρο στο 90’+3’ χτύπησε το καμπανάκι αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν το άκουσαν και ένα λεπτό μετά, είχαν κάκιστη αντίδραση στη σέντρα του Λατσάρι και ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε στο τελικό 2-2.