Χοντρή γκέλα για Ίντερ και η Νάπολι… αγκαλιά με το σκουντέτο

Η Ίντερ δεν παρουσίασε το αναμενόμενο πρόσωπο, μένοντας στο 0-0 με την προτελευταία της βαθμολογίας, Σαμπντόρια

Πώς να το χάσει η Νάπολι; Την ώρα που οι «παρτενοπέι» πάνε… τρένο και πετυχαίνουν τη μία νίκη μετά την άλλη, οι διώκτες της αφήνουν διαρκώς βαθμούς. Αυτή τη φορά, η Ίντερ έκανε «χοντρή» γκέλα αφού έμεινε στο 0-0 στην έδρα της προτελευταίας της βαθμολογίας, Σαμπντόρια.

Κάπως έτσι, η Νάπολι αγκαλιάζει το σκουντέτο αφού βρίσκεται πλέον στο +15 και πρέπει να γίνουν εξωφρενικά πράγματα για να το χάσει, ενώ οι «νερατζούρι» παραμένουν δεύτεροι αλλά μόλις στο +3 από Ρόμα, Αταλάντα και Μίλαν! Την ίδια ώρα, οι Γενοβέζοι έχουν μόλις 11 βαθμούς, βρίσκονται στο -8 από τη θέση που οδηγεί στην παραμονή και το μέλλον παραμένει… δυσοίωνο για τη «ντόρια».

Η Ίντερ είχε τα ηνία και απειλούσε με Λουκάκου και Νταρμιάν για τους «νερατζούρι» στο πρώτο εικοσάλεπτο και μετά να… ζορίζονται να φτιάξουν φάσεις, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου χάρη και στην καλή αμυντική λειτουργία της Σαμπντόρια. Ο Ντιμάρκο απείλησε στο 54’, ενώ λίγο αργότερα (74’) ο Αουντέρο έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Τσαλχάνογλου. Εννιά λεπτά μετά δε, ο Τούρκος μεσοεπιθετικός είδε το φαλτσαριστό του σουτ να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Τα λεπτά περνούσαν, η Ίντερ δυσκολευόταν να βρει το γκολ της νίκης και η Σαμπντόρια κρατούσε γερά.

Αουντέρο και οριζόντιο δοκάρι στέρησαν το γκολ στον Ατσέρμπι που εξαπέλυσε φοβερό σουτ στο 90’+2’, ενώ στην τελευταία φάση ο Ντιμάρκο έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Λαουτάρο που μπερδεύτηκε μόνος του και δεν έκανε καν τελική, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα στη Γένοβα.

Νωρίτερα, η Βερόνα πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Σαλερνιτάνα χάρη στο γκολ του Ενγκόγκ στο 34’! Μάλιστα, αυτό το τρίποντο ανέβασε τους γηπεδούχους στους 17 βαθμούς, στο -2 από τη σωτηρία και στο -4 από τους φιλοξενούμενους που… μπλέκουν.