Απόδραση από το Μπέργκαμο με σούπερ Τζέκο για την Ίντερ! (vid)

Ο Βόσνιος έβαλε την «σφραγίδα» του για την ανατροπή (3-2) της Ίντερ επί της Αταλάντα

Τζέκο κερνάει, Ίντερ πίνει! Οι «νερατζούρι» δεν πτοήθηκαν από το προβάδισμα της Αταλάντα με αμφισβητούμενο πέναλτι, πείσμωσαν και απέδρασαν από το Μπέργκαμο με ανατροπή (2-3), με τον Τζέκο να βάζει τη «σφραγίδα» του για την ανατροπή με δύο γκολ.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έκλεισε με χαμόγελα το 2022, αν και βρίσκεται στο -11 από την πρωτοπόρο Νάπολι, ενώ ελπίζει σε απώλεια της Γιουβέντους στο ντέρμπι με τη Λάτσιο για να παραμείνει στην τετράδα, με τους «μπεργκαμάσκι» να γνωρίζουν την τρίτη διαδοχική τους ήττα στη Serie A.

Τρομερός ο ρυθμός εξ αρχής στο «Gewiss Stadium» ανάμεσα σε δύο φουλ επιθετικές ομάδες, με την Αταλάντα να παίρνει το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Λούκμαν. Μια παράβαση που αμφισβητήθηκε έντονα και μάλλον δικαίως από τους φιλοξενούμενους, αλλά τους πείσμωσε κιόλας αφού πήραν άμεσα τη σκυτάλη και ισοφάρισαν έντεκα λεπτά αργότερα με τακουνάκι του Τζέκο από ασίστ του Λαουτάρο για το 1-1 του ημιχρόνου.

Ο Τζέκο είχε πάρει τ’ όπλο του και σκόραρε εκ νέου λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους για την ανατροπή. Γύρισμα του Ντιμάρκο και προβολή του Βόσνιου που έκανε διπλή κόντρα πάνω σε αντίπαλο αμυντικό και τον ίδιο για το 2-1 στο 56’. Για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Τσαλχάνογλου να εκτελέσει το κόρνερ, ο Λαουτάρο να πάρει την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Παλομίνο με αυτογκόλ υπό την πίεση του Τζέκο να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-1.

Το ματς είχε… ψωμί ακόμα, αφού ο Παλομίνο πήρε το αίμα του πίσω σκοράροντας με εξαιρετική κεφαλιά, αυτή τη φορά στη σωστή εστία για το 3-2 στο 77, βάζοντας «φωτιά». Παρόλα αυτά, η Ίντερ κατάφερε να αμυνθεί σωστά ως το φινάλε και να κρατήσει σφιχτά μια μεγάλη νίκη στο Μπέργκαμο επί της Αταλάντα.

Πηγή: sportfm.gr