Η Σαμπντόρια αποχαιρετάει, η Σπέτσια… αγκομαχάει!

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται μια ανάσα από τη Serie B και οι φιλοξενούμενοι κινδυνεύουν άμεσα

Η Σαμπντόρια πάει φουλ για Serie B, η Σπέτσια κινδυνεύει να… παρασυρθεί μαζί της! Σε ένα περιπετειώδες ματς που είχε διακοπή λόγω ρήψης καπνογόνων στο χορτάρι του «Λουίτζι Φεράρις» από τους οπαδούς των Γενοβέζων ως μια ένδειξη διαμαρτυρίας προς το ιδιοκτησιακό καθεστώς, το τελικό 1-1 άφησε ανικανοποίητες και τις δύο ομάδες.

Διότι οι γηπεδούχοι πλέον ελπίζουν μόνο σε ένα θαύμα για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, αφού παραμένουν ουραγοί στη βαθμολογία και στο -10 από τη σημερινή αντίπαλό τους, η οποία με τη σειρά της κινδυνεύει άμεσα αφού είναι στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη!

Δυνατό ξεκίνημα από τους Γενοβέζους που βρήκαν γκολ στο 23ο λεπτό με τον Αμιόνε από ασίστ του Αουτζέλο και σήκωσαν στο… πόδι το μισοάδειο «Λουίτζι Φεράρις». Με τον Μαλντίνι επτά λεπτά αργότερα να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού για τους φιλοξενούμενους και τον Σέμπλιτσι να ρίχνει στο παιχνίδι τον Βέρντε. Μια αλλαγή που τελικά έπαιξε σημαντικό ρόλο, αφού ο πρώην εξτρέμ των ΑΕΚ και Ρόμα μεταξύ άλλων, ήταν αυτός που έφερε το σκορ στα ίσα. Με τον Μπαστόνι στο 59ο λεπτό να «σερβίρει» και τον βραχύσωμο Βέρντε να σκοράρει με υπέροχη κεφαλιά για το 1-1.

Λίγα λεπτά νωρίτερα πάντως, το ματς είχε διακοπή για 5-6 λεπτά. Και αυτό γιατί οι οπαδοί της «ντόρια» άναψαν δεκάδες καπνογόνα και πολλά από αυτά τα έριξαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να διαμαρτυρηθούν για το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Όταν το ματς συνεχίστηκε και μετά την ισοφάριση των φιλοξενούμενων, οι δύο ομάδες είχαν τις τελικές τους για να σκοράρουν και να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ τους. Ο Ενζολά από πλευράς φιλοξενούμενων και ο Γκιούντερ από αυτή των φιλοξενούμενων, δεν κατάφεραν να βρουν εστία. Τα επεισόδια έφεραν το έξτρα δεκάλεπτο των καθυστερήσεων, εκεί όπου ο Τζανόλι έχασε τεράστια ευκαιρία για το προβάδισμα των γηπεδούχων, με τον Zoυτ να βγάζει το τετ-α-τετ του 22χρονου. Και στα καπάκια, οι Γενοβέζοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Βισνιέφσκι, αλλά VAR και Φάμπιο Μαρέσκα συνέχισαν το παιχνίδι. Στο 90’+7’ δε, ο Βέρντε είχε τεράστια ευκαιρία για να υπογράψει την ανατροπή αλλά ο Ραβάλια του το στέρησε.

Εν τέλει, το 1-1 δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα. Η παρέα του Μάριου Οικονόμου που έγραψε τη δεύτερη συμμετοχή του, εκ νέου ως αλλαγή, δεν κατάφερε να πάρει μια νίκη ελπίδας. Ούτε, όμως, και η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου, ο οποίος ήταν ξανά βασικός παίζοντας ως το 90’+7’, μένοντας χωρίς νίκη για πέμπτο διαδοχικό ματς και έχει μπλέξει για τα καλά πλέον…

Πηγή: sportfm.gr