Έκλεψε τον βαθμό από την Αταλάντα στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους!

Με αρκετές συγκινήσεις αλλά… χωρίς νικητή το ντέρμπι στο Μπέργκαμο

Η Αταλάντα άγγιξε μία τεράστια νίκη ενάντια στη Γιουβέντους, όμως η κεφαλιά του Ντανίλο στις καθυστερήσεις λύτρωσε τους «μπιανκονέρι» και τους έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο Μπέργκαμο.

Με τρομερό γκολ του Μαλινόφσκι είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι, που έμειναν για πέμπτο συνεχόμενο ματς δίχως «τρίποντο», λίγο πριν υποδεχτούν τον Ολυμπιακό για το Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 3’ είδαν τον Σπορτιέλο να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Βλάχοβιτς. Μία κεφαλιά του Σέρβου στο 12’ πέρασε άουτ, με την ίδια τύχη να έχει και το σουτ του Ντιμπάλα δύο λεπτά αργότερα.

Ο Βλάχοβιτς απείλησε εκ νέου με χλιαρό σουτ που μάζεψε άνετα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων στο 17’, με την πρώτη καλή στιγμή της Αταλάντα να έρχεται στο 25’ (άουτ από κοντά ο Ντε Ρουν).

Ο Σπορτιέλο μάζεψε την κεφαλιά του Βλάχοβιτς στο 30’, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μουριέλ ήταν άστοχος μετά την κάκιστη έξοδο του Σέζνι.

Άλλη φάση δεν καταγράφηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τους «Μπεργκαμάσκι» να πιέζουν στα τελευταία λεπτά αλλά να είναι απρόσεκτοι.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο 45λεπτο ανήκε στην Αταλάντα, με τον Σέζνι να αποκρούει το σουτ του Ντε Ρουν. Ακολούθησε... ομοβροντία από μεριάς Γιούβε, με Μοράτα (52’, άουτ), Ντιμπάλα (53’, άουτ), Βλάχοβιτς (56’, επέμβαση Σπορτιέλο) και Ραμπιό (60’, άουτ) να μην βρίσκουν δίχτυα.

Ο Κοπμάινερς απείλησε σε δύο περιπτώσεις (65’, 66’) ωθώντας την «Ντέα» να βγει μπροστά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν και σε γκολ στο 76’! Σκόρερ ο Μαλινόφσκι, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η Αταλάντα άγγιξε το 2-0 όμως ο Χάτεμπουρ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι εξ επαφής, με τους «μπιανκονέρι» να αποδεικνύονται πολύ σκληροί για να πεθάνουν και να λυτρώνονται στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντανίλο σκόραρε με εξαιρετική κεφαλιά μετά από κόρνερ.