Επέστρεψε στις νίκες η Φιορεντίνα και κράτησε στα χαμηλά τη Σασουόλο!

Με γκολ στις καθυστερήσεις, επικράτησε 2-1

Επτάψυχη αποδείχτηκε η Φιορεντίνα! Παρότι είδε το εντός έδρας ματς με τη Σασουόλο να στραβώνει, επέμεινε και βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις για να επιστρέψεις στις νίκες μετά από δύο σερί απώλειες (2-1).

Κάπως έτσι, οι «βιόλα» έφτασαν τους 23 βαθμούς και ανέβηκαν στην 9η θέση, ενώ η Σασουόλο έμεινε χωρίς νίκη για έκτη σερί αγωνιστική και παρέμεινε στη 16η θέση και στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος που είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά όχι και γκολ, το δεύτερο ημίχρονο είχε εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα. Διότι ο ρυθμός ήταν… καταιγιστικός, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και η Φιορεντίνα βρήκε προβάδισμα μόλις στο 48’ με τον Σαπονάρα, ο οποίος είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα στο ματς.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων κράτησε λίγα λεπτά, αφού η Σασουόλο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ιγκόρ και ο Μπεράρντι από τα έντεκα βήματα έγραψε το 1-1 στο 57ο λεπτό. Το παιχνίδι είχε φοβερό ρυθμό, φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τελικά αυτή που χαμογέλασε ήταν η Φιορεντίνα. Διότι κέρδισε πέναλτι και ο Γκονζάλες στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων το μετέτρεψε στο τελικό 2-1.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση