Έιμπραχαμ… κέρναγε, Ντιμπάλα εκτελούσε

O Aργεντινόςσημείωσε και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης

Την επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις πανηγύρισε η Ρόμα το βράδυ της Κυριακής (15/01), επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση 2-0 της Φιορεντίνα στο «Ολίμπικο», για τη 18η αγωνιστική της Serie A!

Σε εκπληκτικό βράδυ για τους «τζιαλορόσι» βρέθηκαν οι Πάουλο Ντιμπάλα και Τάμι Έμπραχαμ, με τον Αργεντινό να σημειώνει και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης μετά από ισάριθμες ασίστ του Άγγλου επιθετικού!

Κομβικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης έπαιξε η αποβολή του Ντόντο στο 24' με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (στο 4' πήρε την πρώτη), αφήνοντας έτσι τους «βιόλα» με παίκτη λιγότερο στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς.
Το πρώτο γκολ των Ρωμαίων ήρθε στο 40ο λεπτό με υπέροχο βολέ στην κίνηση από τον Ντιμπάλα, έπειτα από πάσα του Έιμπραχαμ με το στήθος!

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82ο λεπτό μετά από νέα συνεργασία των δυο τους, με τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό να κάνει το 2-0 με κοντινό πλασέ. Νίκη με την οποία η Ρόμα παρέμεινε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πιάνοντας παράλληλα, τόσο την πέμπτη Λάτσιο όσο και την έκτη Αταλάντα στους 34 πόντους.