Ξέσπασε επί της Θέλτα και... ονειρεύεται Ευρώπη η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Μετά από τέσσερις ανεπιτυχείς αγωνιστικές, η Αθλέτικ Μπιλμπάο επέστρεψε στις νίκες

Την επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις μετά από τέσσερις αγωνιστικές - 3 ήττες - πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου η Αθλέτικ Μπιλμπάο, επικρατώντας 2-1 της Θέλτα στο κατάμεστο «Σαν Μαμές» για την 35η αγωνιστική της La Liga.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, καθώς, μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ινιάκι Γουίλιαμς άνοιξε το σκορ με... σεντερφορίσια κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, έπειτα από ωραία σέντρα του Ντε Μάρκος. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45', ο Μπερτσίτσε λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, με την κεφαλιά του να βγάζει δύσκολα ο Βιγιάρ.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Θέλτα «πάγωσε» τους γηπεδούχους, αφού, σε ένα από τα λίγα ανεβάσματά της στην αντίπαλη περιοχή, ευτύχησε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Λάρσεν στο 50ο λεπτό, έπειτα από ωραία ανάπτυξη και ομαδική ενέργεια!

Η απάντηση των Βάσκων ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με ένα απίθανο γκολ του Μπερενγκερ, ο οποίος, αφού «χόρεψε» δύο αντιπάλους στα αριστερά της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία με εκπληκτικό σουτ για το 2-1!

Έτσι, η Αθλέτικ Μπιλμπάο παρέμεινε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη με 50 βαθμούς και στο -5 από την 6η, Ρεάλ Μπέτις.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση