Τράβηξε το σεντόνι από τη Χετάφε η Βαγιαδολίδ

Η Χετάφε έσωσε στο 96’ το βαθμό απέναντι στη Βαγιαδολίδ για την 32η αγωνιστική, αλλά έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στην τέταρτη θέση

Η Χετάφε έχασε χρυσή ευκαιρία να επιστρέψει στην τέταρτη θέση, που οδηγεί στο Champions League, καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Βαγιαδολίδ και παραμένει στο -1 από τη Σεβίλλη. Το αποτέλεσμα αυτό δεν εξυπηρετεί ούτε τους γηπεδούχους, που έχασαν την ευκαιρία για ένα τρίποντο που θα τους απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το τρομερό γκολ του Μάουρο Αραμπάρι με «φωτοβολίδα» από το 14’ έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 30’ ο Σέρχι Γκουαρντιόλα ισοφάρισε, ενώ στο 63’ ο Ματίας Ολιβέιρα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έξι λεπτά μετά ο Ενές Ουνάλ με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Χετάφε κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χόρχε Μολίνα.