Του… αυτογκόλ στο Μπιλμπάο και τέζα ο Βαλβέρδε!

Μούσκεμα τα έκανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, που κυνηγάει την έξοδό της στην Ευρώπη μέσω του Conference, ηττήθηκε 3-2 από την απίθανη Τζιρόνα στο «Σαν Μαμές» και έμεινε στο -2 από τη Ράγιο Βαγιεκάνο, που βρίσκεται εκείνη, πλέον, στο φινάλε της 23ης αγωνιστικής στη La Liga, στην 6η θέση και τελευταία στην Ισπανία, που δίνει ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

Το φοβερό είναι ότι τα δύο από τα τρία γκολ των Καταλανών τα πέτυχαν… οι γηπεδούχοι!

Η Τζιρόνα άνοιξε το σκορ με τον Γκαρσία μόλις στο 4ο λεπτό και από εκεί και πέρα τα έκανε όλα η Μπιλμπάο. Ο Ντε Μάρκος πέτυχε αυτογκόλ στο 19' για το 0-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μπερτσίτσε στο 35', αλλά ο Βέσγκα έστειλε και αυτός την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, για το 1-3 της Τζιρόνα!

Στο δεύτερο 45λεπτο, το μόνο, που κατάφεραν οι Βάσκοι, ήταν να μειώσουν περαιτέρω στο 89ο λεπτό με τον Ραούλ Γκαρθία.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση