Αφεντικό στην Ισπανία η Ρεάλ! (vid)

Πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο Clasico και σκαρφάλωσε στην κορυφή

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να ανέβασε τον ρυθμό της στο φινάλε, να μείωσε και να έφτασε κοντά ακόμα και στην ισοφάριση, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που πανηγύρισε! Η «βασίλισσα» νίκησε (3-1) εντός έδρας τους Καταλανούς στο Clasico και επιβεβαίωσε για ακόμα μια χρονιά ότι είναι το αφεντικό στην Ισπανία!

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι Μαδριλένοι «σκαρφάλωσαν» στην κορυφή της βαθμολογίας με 25 βαθμούς μετά από εννιά αγωνιστικές, ενώ από την άλλη πλευρά οι «μπλαουγκράνα» παρέμειναν στους 22 βαθμούς και έπεσαν στη 2η θέση, βλέποντας τις Ατλέτικο και Ρεάλ Σοσιεδάδ να πλησιάζουν σε απόσταση μιας νίκης!

Στο 7ο λεπτό ο Μεντί έκανε το γύρισμα από αριστερά για τον Βινίσιους, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω ενώ στο 12’ o Κρόος έμεινε όρθιος κι έβγαλε μαγική κάθετη στον Βινίσιους που έφυγε από αριστερά και πλάσαρε. Ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε αλλά ο Μπενζεμά ήρθε από πίσω και πλάσαρε για το 1-0.

Η Μπαρτσελόνα βγήκε μπροστά στη συνέχεια και στο 25ο λεπτό άγγιξε το γκολ. Μετά από γύρισμα από δεξιά ο Ντε Γιονγκ δεν βρήκε την πλάγια λίγο και ο Λεβαντόφσκι αστόχησε με προβολή σε κενό τέρμα στο πίσω δοκάρι. Και στο 35’ η Ρεάλ βρήκε την άμυνα της Μπαρτσελόνα σε ανισορροπία, ο Μεντί από αριστερά έστρωσε στον Βαλβέρδε ου με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0.

Στο 51’ ο Μπενζεμά έσπασε έξω την μπάλα από αριστερά και ο Κρόος σούταρε με τη μία αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 53’ ο Γάλλος σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε μετά το 70ο λεπτό και στο 78’ ο Μπαρτσελόνα πίεσε κι έκλεψε ψηλά και ο Φάτι έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 82’ ο Γκάβι έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω. Και τελικά στο επόμενο λεπτό ο άτι έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Λεβαντόφσκι και ο Φεράν σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 2-1.

Μάλιστα στο 87’ η κεφαλιά του Σέρτζι Ρομπέρτο σταμάτησε στον Μεντί και στην επαναφορά Φάτι έπιασε απίθανο γυριστό αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Λούνιν αλλά στο 90+1’ η Ρεάλ έφυγε στην κόντρα, ο Ροδρίγο κέρδισε πέναλτι από τον Γκαρσία και ο ίδιος έγραψε το 3-21 από την άσπρη βούλα.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ (88’ Ρίντιγκερ), Αλάμπα, Μιλιτάο, Μεντί, Κρόος, Μόντριτς (78’ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Βινίσιους (85’ Ροδρίγο), Μπενζεμά (88’ Ασένσιο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ (60’ Άλμπα), Κουντέ, Έρικ Γκαρσία, Σέρτζι Ρομπέρτο, Μπούσκετς (60’ Γκάβια), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (83’ Κεσί), Ραφίνια (60’ Φεράν Τόρες), Ντεμπελέ (73’ Φάτι), Λεβαντόφσκι