Ρεάλ: Δύσκολο διπλό κι έφυγε για Κλάσικο (vid)

Δύσκολη νίκη με 1-0 πέτυχε η Ρεάλ στην έδρα της Χετάφε

Στις νίκες επέστρεψε η Ρεάλ που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Χετάφε και μπροστά της έχει το ματς με τη Σαχτάρ και το Κλάσικο του επόμενο Σαββατοκύριακου.

Στο 3ο μόλις λεπτό μετά από κόρνερ ο Μιλιτάο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ ενώ στο 5’ το σουτ του Καρβαχάλ πέρασε λίγο έξω και στο 7’ το σουτ του Βαλβέρδε βρήκε τον Σορία σε ετοιμότητα.

Στο 9ο λεπτό ο Βινίσιους έκανε φοβερή ενέργεια αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και στο 24’ μετά από γύρισμα του Ανχιλέρι από αριστερά, ο Μαγιοράλ δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 26’ το σουτ του Μόντριτς έφυγε ψηλά ενώ στο 33’ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ντουάρτε και στο 38’ ο Ροδρίγο πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Σορία μπλόκαρε.

Και στο 41’ ο Βινίσιους κέρδισε πέναλτι αλλά η μπάλα είχς βγει στην αρχή της προσπάθειάς του κι έτσι ο Λαόθ το πήρε πίσω.

Στο 47ο λεπτό η Ρεάλ έχασε απίθανη ευκαιρία με τον Σορία να λέει όχι σε διαδοχικά σουτ των Ροδρίγο και Τσουαμενί και το σουτ του Μόντριτς να βρίσκει στα σώματα. Στην κόντρα ο Λούνιν είπε όχι σε σουτ του Αλενιά ενώ στο 50’ το σουτ του Ντουάρτε πέρασε μόλις έξω.

Στο 57ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Ροδρίγο ενώ στο 76’ ο Σορία είπε όχι σε σουτ οτυ Βαλβέρδε από μακριά.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρεθ, Ντζενέ, Ανχιλέρι (83’ Αμαβί), Ντουάρτε, Μίτροβιτς, Αλγόμπια (83’ Σεοάνε), Αλενιά (66’ Πόρτου), Ουνάλ (86’ Λατάσα), Μαγιοράλ (64’ Ελ Χανταντί)

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Μιλιτάο (83’ Νάτσο), Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά (83’ Ασένσιο), Μόντριτς, Τσουαμενί, Βινίσιους, Βαλβέρδε, Ροδρίγο (88’ Μαριάνο Ντίαθ)